رکودشکنی های قیمت گاز در اروپا ادامه دارد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، آمار بازار انرژی اتحادیه اروپا نشان می‌دهد قیمت گاز در سطح این اتحادیه رکورد زده است به گونه‌ای که در معاملات اولیه صبح امروز قیمت هر هزار مترمکعب گاز طبیعی برای تحویل در ماه نوامبر به 1199.4 دلار افزایش یافته است که در تاریخ بازار انرژی اروپا بی‌سابقه بوده است. دوشنبه همین هفته بود که قیمت گاز در اتحادیه اروپا برای نخستین بار در تاریخ از مرز هزار دلار عبور کرد.

کارشناسان هشدار دادند به خاطر افزایش تقاضای گاز هم در اروپا و هم در آسیا با فروکش کردن  بحران کرونا قیمت گاز در سطح اروپا ممکن است به رقم‌هایی که هرگز تصور آن نمی‌شد، افزایش یابد. نزدیک شدن فصل زمستان از یک سو و تاخیر در بهره‌برداری از خط لوله نورداستریم2 در کنار پایین بودن ذخایر گاز انبارشده اروپا از جمله دیگر دلایلی است که فضای بازار انرژی اروپا را ملتهب کرده است.

بسیاری کارشناسان بر این باورند که بهره‌برداری از پروژه نورداستریم2 می‌تواند ثبات را به بازار انرژی اروپا برگرداند؛ چراکه این خط لوله ظرفیت آن را دارد که مازاد نیاز گازی اتحادیه اروپا را تامین کند.

جان نولته، جانشین پارلمان آلمان و عضو حزب آلترناتیو برای آلمان می‌گوید: بهره‌برداری از خط لوله نورداستریم 2 رقابت را در بازار اروپا افزایش داده و قیمت گاز را کاهش خواهد داد.

وی همچنین نسبت به موضع‌گیری اخیر آنگلا مرکل صدراعظم آلمان در باره اینکه اروپا از سال 2045 دیگر نیازی به گاز روسیه ندارد ابراز تردید کرده است. 

نوتله گفت:‌ آنگلا مرکل کاملا در اشتباه است. ما برای تامین نیازهای اساسی خود به انرژی نیاز داریم و این انرژی از اتم، زغال‌ سنگ و گاز تامین خواهد شد. ممکن است در برخی موارد بتوانیم آنها را جایگزین کنیم اما نمی‌توان به طور کامل آنها را کنار گذاشت. این گونه موضع‌گیری‌ها غیرواقع‌گرایانه است. 

انتهای پیام/

 منبع

همچنین ببینید

طرح‌ ناپخته جهاد سازندگی منجر به خروج مردم از روستا می‌شود/جهاد ناظر به تمدن نوین اسلامی باشد

طرح‌ ناپخته جهاد سازندگی منجر به خروج مردم از روستا می‌شود/جهاد ناظر به تمدن نوین …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *