حاجی آبادی: تاریخ شفاهی در ایران جوان است/ فرصت تاریخ نگاری را از دست دادیم

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، رضا حاجی آبادی، نویسنده و مدیر انتشارات «هزاره ققنوس» در برنامه «گفتگوی فرهنگی» رادیو گفتگو در مورد الزامات تاریخ نگاری دفاع مقدس و مدافعان حرم به مواردی اشاره کرد و با بیان اینکه ناشران خصوصی دیرتر وارد حوزه تاریخ و ادبیات دفاع مقدس شدند، گفت: آنقدر دولتی‌ها و شبه دولتی‌ها این حوزه را برای خود می‌دیدند که کسی را به این حوزه راه نمی‌دادند.

تاریخ شفاهی در ایران جوان است

این ناشر با تاکید بر وجود هم افزایی بین ناشران دولتی و خصوصی افزود: در میان ناشران خصوصی، سفارشی نویسی معمولا وجود ندارد و با نگاه به ادبیات، آثاری را که خود فرد به صورت خودجوش نوشته تاثیر بیشتری بر مخاطب دارد.

حاجی آبادی ورود تاریخ شفاهی به کشور را مربوط به ۲۰ سال پیش دانست و ادامه داد: تاریخ شفاهی در ایران جوان است و هنوز باید روی آن تحقیق شود.

وی تصریح کرد: زمان آن رسیده که به واقعیت‌های جنگ بپردازیم و از شکست‌ها نیز بگوییم تا تجربه‌ای برای جنگ بیولوژیک و مقاومت دوران حاضر شود.

 بسیاری از خاطرات رزمندگان به دست فراموشی سپرده شده‌اند

مدیر انتشارات هزاره ققنوس اضافه کرد: نتوانستیم هیچ یک از گذرهای تاریخی را به درستی بیان کنیم و این در حالی است که زمان را برای تاریخ نگاری دفاع مقدس از دست داده‌ایم و بسیاری از خاطرات رزمندگان به دست فراموشی سپرده شده‌اند.

حاجی آبادی تصریح کرد: از خاطره نگاری در بسیاری حوزه‌ها عقب ماندیم؛ همه دوست دارند آن چیزی که برداشت کردند را بیان کنند و لذا بازنگری در خاطرات و تاریخ نگاری ضروری است.

 تفکیک بین فرهنگ دفاع مقدس و اسناد جنگ بسیار ضروری است

وی با بیان اینکه مخاطبان تنها با واقعیات جذب می‌شوند، ادامه داد: دفاع مقدس محصور در زمان و مکان است. اما شهادت، مقاومت و ایثار محدودیت زمانی و مکانی ندارد.

مدیر انتشارات هزاره ققنوس  با اشاره به این مطلب که، از صداقت داشتن در خاطرات جنگ غافل شده‌ایم اظهار داشت: به جوانان باید توضیح داده شود و هر چیزی را در زمان خودش بررسی کرد؛ همچنین تفکیک بین فرهنگ دفاع مقدس و اسناد جنگ بسیار ضروریست و متولی این دو حوزه باید متفاوت باشد.

انتهای پیام/

 منبع

همچنین ببینید

فعالیت‌های کانون‌های مساجد در هفته وحدت/ برگزاری همایش منادیان وحدت و اختتامیه مسابقات مدهامتان

به گزارش خبرگزاری فارس، حجت‌الاسلام حبیب‌‌رضا ارزانی رئیس ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد (فهما)، …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *