بازگشت نیمی از زائران اربعین به کشور/ تاکنون گزارشی از بروز کرونا بین زوار اربعین نداشتیم

احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و خبرگزاری فارس با اشاره به اینکه بسیاری از زائران اربعین تا آخر هفته به کشور بازمی‌گردند، اظهار داشت: خدمات عراقی‌ها برای زائران اربعین از روز گذشته به اتمام رسید و موکب‌های عراقی‌ها هم جمع‌آوری شدند. اما موکب‌های ایرانی مستقر در عراق به ویژه در کربلا و نجف تا جمعه ۲۴ صفر به زائران حسینی خدمات ارائه می‌دهند.

وی با بیان اینکه مراکز درمانی در نجف و کربلا همچنان در اختیار زائران اربعین است، گفت: با توجه به حضور زائران کشورمان در عراق، تیم درمانی و بهداشتی مستقر در درمانگاه‌های نجف و کربلا تا آخر هفته فعال بوده و زائران می‌توانند در صورت بروز مشکل یا بیماری به این مرکز مراجعه کرده و به صورت رایگان تحت درمان قرار گیرند.

 

محمدی‌فر درباره بازگشت زائران اربعین نیز خاطر نشان کرد: با هماهنگی صورت گرفته در مرزهای مهران، شلمچه و جذابه خدمات درمانی و تغذیه مستقر است و زائران نیز پس از ورود به کشور آزمایش کرونا خواهند داد؛ به طوری که تست رپید از زوار اربعین اخذ خواهد شد. نکته قابل توجه این است که تا این لحظه از سوی وزارت بهداشت و هلال احمر گزارشی از بروز بیماری کرونا در بین زائران اربعین نداشتیم.

دبیر ستاد مرکزی اربعین با بیان اینکه بسیاری از زائران اربعین از مرز زمینی به کشور بازگشتند، گفت: پیش‌بینی ما این بود که ۶۰ درصد زوار به صورت زمینی به کشور بازگردند. البته تا امروز بیش از نیمی از زائران اربعین به کشور بازگشتند که ۲۸ هزار زائر از مرز شلمچه وارد کشور شدند. البته تعداد زائرانی را که از مرز مهران و چذابه بازگشتند، هنوز نداریم، اما با توجه به حجم استقبال زائران از تشرف به زیارت اربعین و باز شدن مقطعی مرز زمینی در آستانه اربعین، بسیاری از زوار به صورت زمینی به کشور برمی‌گردند.

به گزارش فارس، بیش از ۸۰ هزار ایرانی امسال در ایام اربعین به جمع زوار پیاده‌روی اربعین پیوستند که بر اساس توافق صورت گرفته با دولت عراق سهمیه ۶۰ هزار نفری ایران به صورت هوایی عازم عراق شد و سایر زائران از طریق مرز زمینی به عراق سفر کردند. همچنین با توجه به اعلام آستان قدس عباسی امسال با وجود شیوع کرونا بیش از ۱۶ میلیون نفر در راهپیمایی عظیم اربعین حسینی شرکت کردند.

انتهای پیاممنبع

همچنین ببینید

23 هزار مسجد و 1000 امام جماعت اهل سنت پای‌کار مشکلات مردم آمدند

حجت‌الاسلام محمد پشم‌فروش، دبیر مهرواره «اوج» بنیاد هدایت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه مسجد و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *