موزه دفاع مقدس فقط یک موزه جنگی نیست

به گزارش خبرگزاری فارس، چهارمین پنل از سلسله وبینارهای جشنواره بین‌المللی صلح و گردشگری به همت موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و با موضوع نقش موزه‌ها در آموزش صلح برگزار شد.

در این پنل که کارشناسانی از جمله محمدرضا تقی‌پور مدیر موزه صلح تهران، محمدرضا کارگر مدیرکل موزه‌های وزارت میراث فرهنگی و گردشگری، سیداحمد علوی مدیر کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران، محمدرضا مجیدی رئیس انجمن ایرانی همکاری با یونسکو، ادواردو باسو نماینده شبکه یادمان‌های صلح اروپا، ابراهیم پورفرج رئیس جامعه تورگردانان ایران، علی صدرنیا رئیس هیئت مدیره جامعه راهنمایان گردشگری و تعدادی دیگر از صاحب‌نظران این حوزه حضور داشتند، علی‌اصغر جعفری مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به سخنرانی پرداخت.

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس گفت: تقارن این نشست با ایام گرامیداشت چهل و یکمین سالگرد حماسه دفاع مقدس، ایستادگی، اقتدار و پیروزی ملت ایران به رهبری حضرت امام خمینی (ره) در جنگ تحمیلی رژیم بعث عراق با حمایت قدرت‌های بزرگ علیه ملت بزرگ ایران را به فال نیک می‌گیریم.

وی افزود: خوشحالم که امروز موزه‌ها جایگاه مناسبی را در افکار عمومی و صحنه زندگی مردم پیدا کرده‌اند. موزه‌ها در ابتدا صرفاً مکانی برای جمع‌آوری و نمایش اشیاء بودند، اما در روند تکاملی خود به تدریج از کارکردهای سنتی خود فاصله گرفتند و امروز به عنوان نهادهای فرهنگی تاثیرگذار مسؤولیت‌های اجتماعی مهمی به آن‌ها واگذار شده است. سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (UNESCO) در ابلاغیه رسمی خود بیان کرده است که «موزه‌ها در قلب مأموریت یونسکو برای ترویج صلح و تفاهم از طریق همکاری بین‌المللی فرهنگی قرار دارند».

طولانی‌ترین جنگ متعارف در قرن بیستم  

جعفری با تأکید بر اینکه موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس، تجلی صلح است، تصریح کرد: جنگ تحمیلی رژیم بعثی علیه کشورمان که ۸ سال به طول انجامید، طولانی ترین جنگ متعارف دنیا در قرن بیستم میلادی محسوب می‌شود. این جنگ در شرایطی آغاز شد که صدام با پاره کردن معاهده ۱۹۷۵ الجزایر و زیرپا گذاردن مرزهای بین‌المللی با ادعاهای واهی از جمله مالکیت بر اروند رود و انضمام استان خوزستان به عراق، رسما آتش جنگ را علیه کشورمان برافروخت و صلح میان دو کشور را نقض کرد.

مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس ابراز داشت: متأسفانه قدرت‌های بزرگ از جمله آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی از او حمایت و پشتیبانی کردند که این حمایت‌ها کشتار مردم بی‌گناه را از سوی صدام در پی داشت. در مقابل، ایران نیز با استناد به ماده ۵۱ منشور سازمان ملل متحد به دفاع مشروع از خود پرداخت و حماسه «دفاع مقدس» ملت ایران خلق شد و چنانکه در انتهای جنگ شاهد بودیم، به اذعان سازمان ملل متحد صدام به عنوان آغازگر جنگ معرفی و محکوم به پرداخت غرامت به کشورمان شد.

موزه‌ها می‌توانند سیمای زیبای صلح را نشان دهند

وی ادامه داد: ملت بزرگ ایران در طول تاریخ منادی صلح، برابری و زندگی مسالمت‌آمیز با همسایگان و سایر ملل بوده و در طول سه قرن گذشته از سوی ایران به هیچ کشوری تعرض نشده و امنیت و صلح را برای همه آرزو داشته است؛ اما جنگ تحمیلی نظام سلطه با محوریت عراق علیه ایران نشان داد که در مقابل تجاوز تا پای جان می‌ایستد. امروز موزه‌ها می‌توانند چهره کریه جنگ و سیمای زیبای صلح را به شایستگی به نسل‌های جوان و ملت‌ها نشان دهند. 

جعفری با اشاره به تاریخچه شکل‌گیری این موزه اظهار داشت: موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس که یکی از اقدامات ماندگار شهرداری تهران در مجموعه فرهنگی و گردشگری عباس آباد است، برابر اساسنامه‌ای که به تصویب رهبر معظم انقلاب اسلامی رسیده وظیفه خطیر حفظ و انتقال ارزش‌ها و دستاوردهای دفاع مقدس به نسل‌های پس از جنگ و جلوگیری از تحریف واقعیات این مقطع مهم تاریخ معاصر کشورمان را بر عهده دارد. همانگونه که از نام این موزه بر می‌آید این موزه یک موزه جنگ نیست، بلکه موزه‌ای است برای بازنمایی «دفاع» مشروع و ترویج گفتمان صلح‌طلبی ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ایران.

وی در پایان یادآور شد: این در حالی است که رسانه‌های دشمن با تبلیغات وسیع سعی در وارونه جلوه دادن جنگ تحمیلی و ترسیم چهره‌ای جنگ طلب از کشورمان دارند. بنابراین از مهم‌ترین رسالت‌های این موزه، اولاً بازنمایی مظلومیت و حقانیت کشور در این جنگ نابرابر و ثانیاً انتقال پیام صلح‌‌جویی ملت ایران به بازدیدکنندگان داخلی و خارجی است.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

بیمارستان 220 تختخوابی امام علی (ع) در نجف اشرف فردا افتتاح می‌‌شود

به گزارش خبرنگار حج و زیارت و وقف خبرگزاری فارس به همت عتبه مقدس علوی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *