مطالبه دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی برای پیگیری مشکلات مهاجران افغانستانی در مرزهای ایران

به گزارش حوزه تشکل‌های دانشگاهی خبرگزاری فارس، هسته مرکزی بین‌الملل سازمان بسیج دانشجویی، معاونت سازندگی بسیج دانشجویی، جمعیت دانشجویی امام حسن(ع) و جمعیت افغانستانی‌های مقیم ایران به همراه ۱۱۰ تشکل دیگر و ۱۰۰۰ نفر از طلاب و دانشجویان طی بیانیه‌ای مطالبات خود را برای پیگیری مشکلات مهاجران افغانستانی در مرزهای ایران مطرح کردند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

وضعیت نامساعد امروز افغانستان تبلور رفتار غیرانسانی عوامل و کنشگران متعددی است، از توسعه‌طلبی مستکبران جهانی به‌خصوص آمریکا گرفته، تا ناکارآمدی و فساد بخش قابل توجهی از سیاستمداران و مسئولان افغانستانی، از سکوت یا خیانت برخی نخبگان و نمایندگان مردمی گرفته تا رویکردهای شبه‌دینی و نگاه‌های خشک و متحجّر در طی سالیان گذشته.

چند صباحی است که سایه شوم ترس و وحشت اشغالگران وحشی چشم‌آبی به ترس از ارتجاع ۲۰ سال قبل مبدل گشته و باز ابر اضطراب بر سر آسمان کبود همسایه شرقی جمهوری اسلامی ایران سایه گسترانده و مردمان بی پناه و مضطر را به هر طرف پراکنده کرده است. زن و مرد، پیر و جوان، کودک و خردسال همه پناهجویانی هستند که به امید مأمنی امن به سمت مرزهای ایران آمده و شرایط نابسامانی را در گذرگاه‌های مرزی تجربه می‌کنند.

نگارندگان و امضاکنندگان این بیانیه، از هر ملیتی و ورای هر نظر شخصی‌ای که دارند، در این مجال در پی تطهیر یا تکفیر تازه به حکومت رسیدگان در افغانستان نیستند و در این نامه صرفاً بنا به تکلیف اسلامی (و بالتبع انسانی) به موضوع مهاجرین و پناهجویان افغانستانی می‌پردازند. سابقه تمدنی مشترک، پایبندی به آرمان های انقلاب اسلامی و فداکاری در مسیر آن و همچنین جایگاه دفاع از مظلومین عالم در ارزش‌های اسلامی، حمایت همه جانبه از پناهجویان افغانستانی را لازم و ضروری می نماید و در همین راستا رهبر معظم انقلاب‌ (مدظله العالی) بر تکریم مهاجرین افغانستانی تاکید داشته و حتی تهران را خانه برادران افغانستانی خوانده‌اند.

عدم فعالیت هوشمندانه سفارت و کنسولگری‌های ایران در افغانستان و عدم بررسی درخواست‌ها برای صدور روادید، رد مرز کردن و اخراج تمامی پناهجویان به کشور بدون سنجش و در نظر گرفتن دلایل مهاجرت که ممکن است فوری و ضروری باشد و همچنین حاکمیت نگاه صرفاً امنیتی بر مرزها (بدون توجه به وجوه فرهنگی، عقیدتی و رسانه‌ای موضوع) و عدم ارائه خدمات رفاهی به پناهجویان در مراحل رد مرز نمودن مهاجرین، همه و همه مشکلاتی است که در صورت تداوم، به گسست پیوند برادری دو ملت کمک خواهد کرد.

امضاکنندگان حقیقی و حقوقی بیانیه حاضر، به تبعیت از نگاه دقیق رهبر انقلاب، در شرایط حاضر طرفدار ملت افغانستان بوده و وظیفه خود می‌دانند تا برای ارائه خدمات ابتدایی به مهاجرین تلاش نمایند که در طول هفته گذشته نیز خدمات ویژه‌ای از سوی گروه‌های جهادی به برخی نقاط مرزی ارائه شد.

همچنین این امضا کنندگان از دولت و نهادهای مرتبط خواستار تجدید نظر در نوع برخورد با پناهجویان افغانستانی و در نظر گرفتن و اجرای قوانین و معاهدات بین المللی در برخورد با مهاجرین هستند، و معتقدند لازم است رفتاری مطابق شأن جمهوری اسلامی و منظومه فکری و عملی امام و رهبری و درخور جایگاه ملت شریف و مسلمان افغانستان ارائه شده و تغییرات جدی در این زمینه صورت پذیرد.

در ادامه برخی پیشنهادهای اجرایی ارائه و مطالبه خواهد شد:

۱. ارائه مجوز جهت خدمات‌رسانی مردمی و احداث موکب‌ها جهت پذیرایی هرچندکوتاه از مردم معطل در مرز.

۲. بازگشایی فعالانه کنسولگری‌های جمهوری اسلامی و از سرگیری روند بررسی درخواست‌ها و صدور ویزا.

۳. بررسی دقیق و با حوصله مدارک و خواسته هریک از پناهجویان در مرز و خودداری از اخراج یکباره و فوری ایشان.

۴. اقدام به صدور محدود ویزا در گذرگاه‌های مرزی برای برخی نخبگان و افراد دارای شرایط خاص بهداشتی، امنیتی، خانوادگی و …

۵. اهتمام ویژه به ایجاد کمپ‌های جدید و احیای کمپ‌های قدیمی خط مرزی جمهوری اسلامی ایران و کشور افغانستان و اجازه استراحت چندروزه به مهاجرینی که مسیری طولانی را تا مرز طی نموده‌اند که این مهم، بستری جهت ارائه انواع خدمات رفاهی، بهداشتی، مشاوره‌ای، کنسولی و … نیز خواهد بود.

۶. صدور اجازه پوشش رسانه‌ای وضعیت مرز که اثر مستقیمی بر جلوگیری از روانه شدن سیل بیشتر جمعیت مردم افغانستان به سوی مرز دارد، چرا که بسیاری از این برادران تصور می‌کنند که عبور از مرز، گرچه مشکل، اما میسر است.

 اسامی تشکل‌های امضا کننده اسامی تشکل‌های امضا کننده  

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

تببین حقایق انقلاب و مطالبه‌گری مکمل یکدیگرند

مهدی عباسی‌مهر مدیر سیاسی نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها در گفت‌وگو با خبرنگار تشکل‌های …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *