روسیه تا چند سال دیگر نفت دارد؟

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین‌الملل خبرگزاری فارس به نقل از موسسه روس‌ژئو، موسسه ژئولوژیک روس‌ژئو پیش بینی کرده که با سقف تولید کنونی، روسیه تا 70 سال آینده می‌تواند به تولید گاز و تا 30 سال آینده به تولید نفت ادامه دهد.

این موسسه گزارش داده که طی 25 سال آینده میزان اکتشافات نفتی و گازی در این کشور به یک دهم میزان اکتشاف‌شده در 25 سال گذشته خواهد رسید و در بسیاری از میادین کشف شده در زمان شوروی از مدار خارج خواهد شد. 

این موسسه می‌گوید: در کنار نفت و گاز طی چند دهه آینده شاهد کاهش ذخایر دیگر منابع طبیعی و معدنی در این کشور از جمله الماس و روی خواهیم بود، به گونه‌ای که این ذخایر روسیه می‌تواند فقط برای 20 سال آینده کافی باشد و روسیه در حوزه سرب و طلا برای 10 سال ذخیره دارد. 

روس‌ژئو هشدار داده که ذخایر کروم روسیه تا 5 سال آینده ته خواهد کشید. هفته گذشته هم سرپرست آژانس فدرال منابع معدنی روسیه هشدار داده بود که این کشور برای 20 تا 21 سال آینده می‌تواند از محل فروش نفت درآمد داشته باشد. 

این مقام روس گفته بود که اگر این کشور می‌خواهد جایگاه خود را به عنوان بزرگ‌ترین فروشنده طلای سیاه در جهان حفظ کند، باید روی فناوری‌هایی برای استخراج ذخایر نفتی که دسترسی به آنها سخت‌تر است، سرمایه‌گذاری کند. نظیر این ذخایر را می‌توان در شرق سیبری یافت. 

الکسی میلر، مدیرعامل شرکت گازپروم اما تصویری خوش‌بینانه‌تر را نسبت به ذخایر گاز این کشور عنوان کرده و گفته روسیه می‌تواند تا سال 2132 به تولید گاز ادامه دهد و البته وی نگفته که پس از آن سال چه اتفاقی خواهد افتاد.

انتهای پیام/بمنبع

همچنین ببینید

افزایش ۱۵۴ درصدی کفایت سرمایه بانک مسکن طی ۲ سال گذشته

اخبار شرکتها؛ به گزارش خبرنگار پایگاه خبری بانک مسکن- هیبنا، سید محسن فاضلیان عضو هیات …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *