رئیس ستاد اربعین: عراق دستورالعملی برای بازگشایی مرزهای زمینی صادر نکرده است

به گزارش خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس، از شب گذشته تاکنون در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی اخباری مبنی بر باز شدن مرزهای زمینی به ویژه مرز مهران و شلمچه روی زائران منتشر می‌شود و بسیاری از افراد با تبلیغات گسترده سعی در تجمع زوار پشت مرزها دارند.

احمد محمدی‌فر، دبیر ستاد مرکزی اربعین حسینی در گفت‌وگو با خبرنگار حج و زیارت خبرگزاری فارس با بیان اینکه مرزهای زمینی از سوی دولت عراق بسته است، اظهار داشت: سیاست دولت عراق برای حضور زائران خارجی اربعین تشرف هوایی بود. به همین دلیل مرزهای خود را روی زائران خارجی بست و هیچ زائری با وجود داشتن ویزا امکان ورود به عراق از طریق مرزهای زمینی را ندارد.

وی با اشاره به اینکه اخبار منتشر شده درباره بازگشایی مرزها صحت ندارد، افزود: مرزهای زمینی برای زائران اربعین بسته است. اما افرادی که موافقتنامه دارند یا ویزای کاری و تحصیلی، طبق ماه‌های گذشته می‌توانند از مرز عبور کنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین درباره دستورالعمل الکاظمی برای سهولت تردد زائران اربعین، گفت: روز گذشته در فرودگاه بغداد برای زائران اربعین مشکلاتی به وجود آمده بود که این امر ساعاتی بعد مرتفع شد و زائران توانستند وارد بغداد شوند. درباره مرز زمینی به ویژه مهران هم به دلیل تجمع مشتاقان زیارت اربعین افرادی که موافقتنامه داشتند، نمی‌توانستند به راحتی از کشور خارج شوند که این مشکل نیز با پیگیری نیروهای مرزبانی برطرف شد.

محمدی‌فر با بیان اینکه تاکنون هیچ دستورالعملی برای بازگشایی مرزهای زمینی از سوی عراق نداشتیم، ادامه داد: ما مشکلی برای بازگشایی مرزهای زمینی نداریم. اما طرف عراقی از ورود زائران اربعین به صورت زمینی ممانعت می‌کند و قوانین سختگیرانه‌ای برای ورود افراد به صورت غیرمجاز وضع کرده است. بنابراین همچنان از متقاضیان زیارت اربعین می‌خواهیم که به مرزها مراجعه نکنند.

دبیر ستاد مرکزی اربعین با اشاره به اینکه هیچ خدماتی در مرزها ارائه نمی‌شود، از بسته بودن مرز مهران و شلمچه خبر داد و گفت: ما آمادگی داریم که در صورت بازگشایی مرزها برای زائران، امکاناتی فراهم کنیم. با این وجود، تا این لحظه دستورالعملی برای باز شدن مرزها صادر نشده و عراق همچنان مرزهای خود را بسته است و حتی خدمات صدور ویزا هم در مرز مستقر نیست. بنابراین به زوار تأکید می‌کنیم که به امید خروج از کشور به سوی مرزها نیایند.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

«با نوای کاروان» آهنگران را با صوت بشنوید

به  گزارش خبرگزاری فارس، کتاب گویای تاریخ شفاهی دفاع مقدس روایت محمدصادق آهنگران با عنوان …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *