اظهارنظر عجیب عضو هیئت مدیره کانون وکلا؛ «باید به مجلس هجوم ببریم!»

به گزارش خبرگزاری فارس، چهارشنبه هفته گذشته (۲۴ شهریورماه) بود که در میان انبوه اعتراضات کانون‌های وکلا و وکلای دادگستری کلیات طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار» به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید. طرحی که با جایگزین کردن نصاب علمی به جای ظرفیت عددی در جذب وکیل و سردفتر اسناد رسمی قرار است گامی بلند در جهت رفع انحصار از بازار خدمات حقوق بردارد.

با این حال در روزهای باقی مانده به پایان تعطیلی مجلس و شروع بررسی جزئیات طرح تسهیل، دوباره فشار کانون‌های وکلا و وکلای دادگستری برای جلوگیری از تصویب این طرح یا ایجاد تغییر در آن بالا گرفته است. در این میان اظهارات اخیر یکی از اعضای کانون وکلای دادگستری مرکز در جلسه رسمی هیئت مدیره این کانون منجر به انتقادات بسیاری به کانون‌های وکلا شده است.

سعید باقری عضو هیئت مدیره کانون وکلای دادگستری مرکز در نشست صبح سه شنبه این کانون در اظهاراتی عجیب بیان کرد: «تصویب مخفیانه طرح اصلاح قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل ٤٤ قانون اساسی دقیقاً همان پاتکی است که برخی می‌خواهند به تکی که در شوای رقابت خورده‌اند بزنند. شورای رقابت درخواست این عده را مبنی بر شمول مقررات کسب‌وکار بر کانون رد کرد. وقتی‌که این عده مأیوس شدند خواسته‌شان را در مجلس تحت عنوان طرح پیش بردند. متأسفانه مردودان آزمون جذب کارآموز وکالت دادگستری و متقاضیان پنهان این درخواست در شورای رقابت، الان در مجلس نفوذ کرده‌اند. سخنرانی و صدور بیانیه چندان جواب نمی‌دهد. پیشنهاد می‌کنم ضمن همانگی با رسانه‌ها هجده عضو هیأت‌مدیره کانون مرکز و رؤسای کانون‌ها به صحن علنی مجلس بروند. ما باید به مجلس هجوم ببریم.»

این اظهارات در حالی بیان شده است که در روزهای منتهی به بررسی کلیات طرح «تسهیل صدور برخی مجوزهای کسب و کار»، برخی نمایندگان مجلس از تلاش‌های کانون‌های وکلا برای اعمال نفوذ بر نمایندگان مجلس برای عدم تصویب این قانون خبر داده بودند.

گفتنی است طرفداران طرح مذکور اقدامات وکلای دادگستری و کانون‌های وکلا را در جهت تعارض منافع و تلاش برای حفظ انحصار خود بر بازار خدمات حقوقی تحلیل می‌کنند و معتقدند انحصار کانون‌های وکلا سبب تبدیل شدن بازار خدمات حقوقی به بازاری گران و بی‌کیفیت شده است.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

فرصت سوزی صنایع دستی در دوره کرونا/ چرا باید محصول ایرانی در عراق تولید شود؟

علی بابا بختیاری استاد شیشه‌گری در گفت‌وگو با خبرنگار صنایع دستی خبرگزاری فارس در خصوص …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *