«محمد دلاوری» با خاطراتش از قاره سبز به چاپ یازدهم رسید

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، کتاب «۹۷۶ روز در پس کوچه‌های اروپا» اثر محمد دلاوری به چاپ یازدهم رسید. 

۱۱ سپتامبر ۲۰۱۲، محمد دلاوری در کسوت خبرنگار و مدیر دفتر صداوسیما در بلژیک عازم اروپا شد. مأموریت او حدود سه سال طول کشید. کتاب ۹۷۶ روز در پس کوچه های اروپا مروری بر خاطرات و سفرهای او در قاره سبز به‌ویژه در بلژیک است. 

کتاب «۹۷۶ روز در پس کوچه‌های اروپا» اثری به ‌سبک زندگی نوشت است. چیزی که در همان صفحات اولیه کتاب توجه مخاطب را جلب می‌کند نوع روایت نویسنده است.

دلاوری در این زندگی‌نوشت صرفا دیده‌ها و تجربه‌ها را روایت نمی‌کند، بلکه به‌وفور در قسمت‌های مختلف کتاب شاهد تحلیل‌ها، مقایسه‌ها و نظرات شخصی او درمورد دیده‌ها و شنیده‌هایش هستیم. مطالب کتاب به ۶ بخش تقسیم شده است. این دسته‌بندی بر اساس موضوع نیست، اما دو بخش آخر بیشتر به سفرهای شخصی محمد دلاوری به کشورهایی مثل ایتالیا و فرانسه مربوط می‌شود.
 
بخشی از کتاب:

واقعیت این است که یک شی‌ء بزرگ مثلا یک کاناپه را نمی‌شود در بلژیک دور انداخت، یعنی «دور» در بلژیک وجود ندارد! نمی‌شود جایی را پیدا کرد که بگویی اینجا خوب است، پرتش کنیم پایین، برویم! همه‌جا نزدیک است. همه‌جا یک هویت مشخص دارد و حتی اگر کسی هم نبیند، طراحی شهر و جاده به‌گونه‌ای است که آدم خجالت می کشد به این کارها دست بزند. به همین نسبت جای «دورافتاده» هم وجود ندارد، چون اصولا مرکز موضوعیتی ندارد. نزدیک بودن به پایتخت و یا حتی به پادشاه و نه هیچ‌چیز دیگر مرکزیت نمی‌آورد.

در محوطه کمیسیون اروپا بودم که رئیس کمیسیون با کلی اصحاب و یاران وارد محوطه شدند. هیچ‌یک از کسانی که مشغول کارشان بودند از جایشان تکان نخوردند. ده متر آن‌طرف‌تر یک نظافتچی داشت زمین را تمیز می‌کرد، ‌حتی برنگشت به رئیس کمیسیون بگوید حالت چطور است! شاید بزرگ‌ترین آرزو برای آینده هر سرزمینی این باشد که در آن «دور» وجود نداشته باشد. (ص۸۱)

انتشارات قدیانی این کتاب را با قیمت ۳۵۰۰۰ تومان دوباره عرضه کرد.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

2 بخش ویژه به جایزه جلال آل احمد افزوده شد+معرفی برترین‌ها

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، غلامرضا طرقی، دبیر اجرایی چهاردهمین دوره جایزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *