افتتاح چهار مرکز نوآوری توسعه تعاون/ اختصاص خط اعتباری 2000 میلیارد تومانی برای تعاون

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به مناسبت هفته تعاون، امروز چهار مرکز نوآوری و توسعه بخش تعاون در استان‌های کشور شامل استان‌های سیستان و بلوچستان، گیلان، سمنان و خوزستان با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در تهران به صورت ویدیو کنفرانسی راه‌اندازی شد. همچنین در این مراسم، تفاهم‌نامه سه‌جانبه بین بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری در بخش تعاون و معاونت امور تعاون امضا می‌شود. براساس این تفاهم‌نامه، خط اعتباری 2 هزار میلیارد تومانی برای سرمایه‌گذاری در بخش تعاون اختصاص می‌یابد. 

حجت‌الله عبدالملکی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی امروز همچنین از اندیشکده تعاون و برخی مراکز شتاب‌دهنده در مراکز نوآوری و توسعه تعاون (منتا) بازدید کرد. 

به گزارش فارس، بخش تعاون که یکی از زیربخش‌های اقتصاد ایران در کنار بخش دولتی و خصوصی در اصل 44 قانون اساسی شناخته شده است، با هدف ایجاد اشتغال در کشور و مشارکت مردمی در اقتصاد از اهمیت بالایی برخوردار است و امسال در هفته تعاون در اواخر شهریور تعداد 268 پروژه تعاونی در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری 3387 میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید که با بهره‌برداری از این طرح‌ها 7 هزار و 9 نفر اشتغال جدید در کشور ایجاد می‌شود. 

این طرح‌ها در سراسر کشور به بهره‌برداری می‌رسد که بیشترین طرح‌ها به تعداد 52 طرح در استان اصفهان و پس از آن استان خوزستان 39 طرح و در رتبه سوم استان همدان با 23 طرح قرار دارند. 

با توجه به اینکه یکی از مشکلات اقتصاد کشور بیکاری جوانان به ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها است، با توسعه شرکت‌های تعاونی و حمایت از بخش تعاون می‌توان اشتغال ارزان‌تر و فراگیرتر ایجاد کرد. در این زمینه مراکز نوآوری برای توسعه بخش تعاون ایجاد شده است تا از روش‌ای جدید مانند صندوق‌های ریسک‌پذیر و شتاب دهنده‌ها و مراکز نوآوری و خلاقیت به کمک بخش تعاون بیایند و علاوه بر ایجاد اشتغال، با مشارکت مردم در اقتصاد، به مردمی‌سازی اقتصاد کمک می‌شود. 

در بخش مسکن مهر هم بیش از 840 هزار و احد از مسکن ایجاد شده با مدیریت تعاونی‌های مسکن مهر اجرا شده است.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

تشکیل مجمع عالی مشورتی راه‌آهن‌

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این نشست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *