نمایشگاه «جاماندگان حسینی ۲» همراه با نمایش 120 اثر افتتاح شد

به گزارش خبرگزاری فارس، به مناسبت بزرگداشت هفته دفاع مقدس امروز (یکشنبه ۲۸ شهریورماه) مراسم افتتاح نمایشگاه جاماندگان حسینی ۲ با حضور سردار محسن شیخی جانشین مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس و شهرام صمدی‌نیا مسؤول سازمان بسیج هنرمندان تهران افتتاح شد. 

شیخی در مراسم افتتاح این نمایشگاه با اشاره به اهمیت برگزاری چنین نمایشگاه‌هایی بیان داشت: اساساً آنچه ماندگار است، همین عکس‌ها و آثار است که باید به نسل‌های جدید انتقال پیدا کند. به عبارت دیگر یکی از راه‌های انتقال تجربیات به نسل‌های آینده آثاری نظیر عکس است. 

وی با تأکید بر نقش آثاری نظیر عکس در انتقال تجربیات به نسل‌های بعدی افزود: در زمان دفاع مقدس رزمندگان با این پیش فرض که عکس گرفتن یکی از مواردی است که امکان دارد منجر به ریا شود، از عکس گرفتن پرهیز می‌کردند، اما امروز با گذشت زمان این نکته مشخص شده که تا چه اندازه عکس‌ها در انتقال ارزش‌ها و ثبت خاطرات، موثر هستند.

جانشین مدیرعامل موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس اظهار داشت: در حقیقت عکس اثر بسیار وضعی دارد که باید علاقه‌مندان را به این اقدام تشویق و ترغیب کنیم، از این رو تا جایی که بتوانیم از رونق این نمایشگاه حمایت می‌کنیم، چرا که یکی از نقش‌های موزه به نمایش گذاشتن صحنه‌های جنگ و انتقال آن فضا به نسل جدید است. 

در ادامه این مراسم شهرام صمدی‌نیا مسؤول سازمان بسیج هنرمندان تهران با اشاره به اینکه از ابتدای سال تاکنون چندین نمایشگاه برگزار شده است، تصریح کرد: در ابتدای سال ۱۴۰۰ از طریق برنامه‌ریزی‌هایی که انجام شد، بنا شد در قالب برگزاری نمایشگاه‌های گروهی هنرهای تجسمی، اقداماتی را انجام دهیم. با همین رویکرد طی فراخوان‌هایی که انجام شد با این رویکرد که آثار هنرمندان دیده شود، برخی بر این نظر بودند نمایشگاه‌های گروهی جهت عرضه آثار هنری برگزار شود.

وی ادامه داد: بر همین اساس از ابتدای سال حدود سه نمایشگاه با موضوعات مختلف بر پا شد که نمایشگاه سیدالشهدا (ع) با مشارکت اداره ارشاد استان تهران در سعادت‌آباد برگزار شد. دومین نمایشگاه در اداره ارشاد تهران با عنوان جهادگران سلامت، همچنین نمایشگاه سوم که به صورت مجازی برگزار شد و در نهایت نمایشگاه که با عنوان جاماندگان حسینی ۲ با مشارکت موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس به مناسبت هفته دفاع مقدس و چهل و یکمین سالگرد دفاع مقدس در گالری فکه با آثار تجمیعی و برگزیده ۳ نمایشگاه برگزار شد.

صمدی‌نیا درباره تعداد آثاری که در نمایشگاه جاماندگان حسینی به نمایش گذاشته می‌شود، خاطرنشان کرد: تاکنون حدود ۹۵ اثر در نمایشگاه جاماندگان حسینی ۲ به نمایش گذاشته شده است که ظرف دو سه روز آینده آثار خوشنویسی نیز به این تعداد اضافه می‌شود و در مجموع حدود ۱۲۰ اثر در نمایشگاه مذکور به نمایش گذاشته می‌شود. 

مسؤول سازمان بسیج هنرمندان تهران در مورد زمان برپایی نمایشگاه جاماندگان حسینی ۲ اظهار داشت: نمایشگاه جاماندگان حسینی تا ششم مهر ماه ادامه دارد، البته تعدادی از برنامه‌ها به صورت گردشی برگزار می‌شود، به عنوان مثال قرار است بخش مدافعان سلامت را در بیمارستان‌ها برگزار شود. اما در مجموع به دنبال این هستیم که با حمایت موزه ملی انقلاب اسلامی و دفاع مقدس نمایشگاه‌هایی نظیر جاماندگان حسینی به صورت نمایشگاه دائمی و با موضوعات مختلفی در طول سال اجرا شوند.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

2 بخش ویژه به جایزه جلال آل احمد افزوده شد+معرفی برترین‌ها

به گزارش خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، غلامرضا طرقی، دبیر اجرایی چهاردهمین دوره جایزه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *