آخرین خبرها

ماجرای خرید و فروش کارت جعلی واکسیناسیون/ کودکان چه واکسنی دریافت می‌کنند؟

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، عاطفه عابدینی رئیس اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری در برنامه تهران ما سلامت رادیو تهران در پاسخ به اینکه اگر واکسنی در بدن شخصی عوارض نداشت، نشان از کیفیت پایین و ناکارآمدی واکسن است؛ گفت: اگر بدن ما پس از تزریق واکسن دچار تب و لرز نشد و عوارض شدیدی نداشتیم نشان از ناکارآمدی واکسن نیست. واکنش سیستم‌های ایمنی افراد متفاوت است به همین دلیل پاسخ‌های متفاوت هم  خواهیم داشت.

وی افزود: واکسن هایی که از ویروس کشته شده ساخته می شوند عوارض کمتری دارند.

عابدینی درباره افرادی که به کرونا مبتلا شده اند و پس از یک ماه اقدام به تزریق می کنند گفت: اگر علائم کرونا خفیف باشد پس از بهبودی و اگر علائم کرونا متوسط تا شدید بود باید سه تا چهار هفته پس از بهبودی واکسن تزریق شود و این بیماری ربطی به واکنش بدن افراد به واکسن ندارد.

فوق تخصص ریه کشورمان در رابطه با شیوع آنفلوآنزا به دلیل تزریق واکسن کرونا و استفاده کمتر از ماسک توسط هموطنان گفت: یکی از دلایلی که موجب شد تا سال گذشته دچار پیک آنفلوآنزا نشویم این بود که پروتکل‌های بهداشتی خیلی خوب رعایت شد و افرادی که مشکوک به سرماخوردگی بودند در محل کار  و اجتماع حاضر نمی شدند اما همیشه تاکید داشته‌ایم حتی افرادی که دو دُز واکسن تزریق کرده‌اند همچنان باید دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کنند. لازم است بیمارانی که ریسک بالای بیماری مثل بیماری‌های ریوی، کلیوی، قلبی، دیابتی و … دارند و پزشک هم برای تزریق به آنها توصیه کرده است حتما واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. فقط باید فاصله دو هفته ای بین تزریق واکسن آنفلوآنزا و کووید رعایت شود و ترتیب زمانی برای آن وجود ندارد.

رئیس بخش اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به اینکه با توجه به شرایط کنونی آیا امکان دارد پیک ششم را پیش رو داشته باشیم؟ یادآور شد: خوشبختانه در بازه نزولی پیک پنجم هستیم اما همچنان در برخی استان‌های شمال غرب کشور به همراه یک کاهش، دوباره با افزایش بیماری مواجه هستیم. در بسیاری از کشورها حتی  با تزریق واکسن به طور کامل با افزایش بیماری، بستری و مرگ و میر مواجه شده‌اند چون ویروس دچار تغییرات زیادی می‌شود که می‌تواند ایمنی ناشی از تزریق واکسن را دور بزند. متاسفانه باید به پیک بعدی هم فکر کنیم و همچنان باید منتظر چهره جدید از این ویروس باشیم.

دکتر عابدینی تاکید کرد: باید یادمان باشد افزایش بیماری و بستری و مرگ و میر در بسیاری از کشورها به دلیل تغییرات ویروس، منافی تاثیر بالای واکسن نیست. اگر این کشورهاجمعیت خود را واکسینه نمی کردند با مرگ و میر چندبرابری روبرو بودند. بیشتر مرگ و میر برای افرادی است که واکسن نزده‌اند اما این به معنا هم نیست که افرادی که دو دُز واکسن را زده اند، پروتکل ها را رعایت نکنند و دیگر برایشان اتفاقی نمی‌افتاد. ضمن اینکه در بین افراد واکسینه شده هم مرگ و میر افراد به گروهی تعلق دارد که فقط یک دُز واکسن زده اند.

وی در توضیح تفاوت واکسن‌های آسترازنکا و سینوفارم گفت: این دو با پلتفرم‌های کاملا متفاوتی ساخته شده‌اند. سینوفارم از ویروس کشته شده کووید ساخته شده ولی در آسترازنکا قسمتی از پروتئین اس ویروس روی ناقل آدنوویروس سوارشده که به بدن تزریق می شود. آسترازنکا به دلیل محتوای خود می‌تواند علائم شدیدتری مثل تب و لرز را در بدن ایجاد کند که البته به معنای افزایش تاثیر آن نیست. واکسن سینوفارم عوارض کمتری دارد که تزریق آن به ویژه برای افرادی که دارای بیماری زمینه‌ای و نقص ایمنی هستند توصیه شده است.

رئیس بخش اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به اینکه تزریق سینوفارم برای طیف سنی 12 تا 18 سال تاییدیه بهداشت جهانی را دارد؟ گفت: برای واکسیناسیون زیر 18 سال در سراسر دنیا چندین واکسن تایید شده که در گروه‌های مختلف وجود دارند که یکی از آنها واکسن‌های گروه MRNA،  سینوفارم و واکسن مشترک ایران و کوبا است . واکسن مشترک ایران و کوبا به مقدار کافی وجود ندارد اما سینوفارم هم مجوزهای لازم را دارد و می‌توان آن را برای این طیف سنی تزریق کرد. این واکسن در چین هم برای کودکان 12 تا 18 سال استفاده شده است.

وی در واکنش به این خبر که کارت واکسن جعلی خرید و فروش می‌شود گفت: پاسخ این خبر را باید از همکاران وزارت بهداشت پرسید اما از ابتدای واکسیناسیون تزریق برخی واکسن ها مثل فایزر که در ایران تولید نمی شود و خرید و فروش کارت واکسن جعلی انجام شده است. ما هم فروش کارت واکسن را شنیده ایم.هموطنان باید فقط از مسیر سامانه وزارت بهداشت به واکسیناسیون اقدام کنند چون در غیر اینصورت پس از مدتی جعلی بودن آن مشخص می شود. اینکار فقط موجب به خطر افتادن جان فرد و دیگران می شود.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

1100 پروژه توسعه محله‌ای در بودجه شهرداری تهران

به گزارش خبرنگار شهری خبرگزاری فارس، محمد آخوندی، عضو شورای شهر تهران در صحن امروز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *