روایت رزمنده‌ای که به یاد هم‌رزم شهیدش گروه جهادی تشکیل داد/ می‌سازیم تا ساخته شویم

خبرگزاری فارس-اردبیل|مریم نیازی: گروه جهادی شهید برات سقایی یکی از صدها گروه جهادی اردبیل است که قدم در راه خدمت به مردم گذاشته، گروهی جهادی که توسط رزمنده ۸ سال دفاع مقدس و به یاد همرزم شهیدش تاسیس شده است.

این گروه جهادی در سال ۱۳۸۹ توسط لطفعلی دوستداری، رزمنده دفاع مقدس، همرزم و دوست صمیمی شهید سقایی و با هدف پیشبرد معیارهای انقلاب و زنده نگه‌داشتن یاد شهدا شروع به کار کرد. حال که یازده سال از تاسیس این گروه گذشته به گفت‌وگو با مسؤول این گروه جهادی و چند تن از فعالان در این گروه نشستیم تا از اهدافشان برای فعالیت‌های جهادی برایمان بگویند.

 

فارس: از چه سالی فعالیت‌های جهادی را شروع کردید و چه شد که این گروه را به نام همرزم شهیدتان نامگذاری کردید؟

دوستداری: پایگاه جهاد سازندگی شهید سقایی اردبیل در سال ۱۳۶۱ تاسیس شده بود و از همان سال، فعالیت‌های سازندگی انجام می‌شد و پایگاه در خدمت مردم بود. اما در سال ۱۳۸۹ گروه جهادسازندگی شهید سقایی اردبیل فعالیت خود را به صورت رسمی و کددار آغاز کرد.

در زمان جنگ تحمیلی وظیفه ما حفاظت از سنگرهای مرزی ایران عزیزمان بود و در زمان کنونی که مردم دچار محرومیت هستند باید در سنگر محرومیت‌زدایی باشیم به همین دلیل شایسته است که به فرمایشات حضرت آقا عمل کنیم تا مملکتمان آباد شود و محرومیت از بین برود.

از طرفی دیگر حفظ یاد و خاطره شهدای انقلاب اسلامی و ۸ سال دفاع مقدس و تمام شهدایی که جان خود را در راه وطن و اسلام داده اند بسیار مهم است چرا که راه شهدا راهی روشن بوده و مسیر را برای ما نشان می‌دهد از همین رو باید از هر طریقی که می‌توانیم در شناساندن این شهدا و الگوهای ناب به جوانان بهره ببریم.

فارس: هدف اصلی شما از انجام کارهای جهادی چیست؟

دوستداری: در کارهای جهادی خدمت به افراد محروم و ساختن سکونتگاه، پل و …. تنها یک بُعد ماجرا بوده و هدف اصلی این است که محرومیت‌ها را ببینیم و در جهت رفع آنها سعی کنیم و بعد از اتمام کار، نتیجه آن را در زندگی و شخصیت خود نیز ببینیم وقتی خوب به این موضوع توجه می‌کنیم متوجه می‌شویم که با انجام کار جهادی و ساخت خانه، پل و … خود ما نیز از نظر روحی ساخته می‌شویم. پس هدف اصلی این است، که می‌سازیم تا ساخته شویم.

 

فارس: چه چیزی شما را به فعالیت‌های جهادی ترغیب کرد؟

دوستداری: فرمایش حضرت امام خمینی(ره) درباره حمایت از محرومین و مستضعفان مرا به فکر وا داشت و با شنیدن فرمایشات ایشان برای فعالیت در این گروه ترغیب شدم و خودم را موظف به محرومیت‌زدایی دانستم.

 فارس: در دوران فعالیت خود چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

دوستداری: در دوران فعالیت خود با دهیار در راهگشایی همکاری می‌کردیم، جا به جایی تیر برق‌های جا مانده در وسط کوچه و خیابان، ساخت پل، ساخت منزل مسکونی، درخت‌کاری و دیوار کشی اطراف آرامستان‌ها، جوب‌کشی در محلات محروم، ساخت پایگاه بسیج، ساخت باشگاه برای بسیجی‌ها ، ساخت غسال‌خانه و سرویس بهداشتی از اقدامات ما است.

فارس: فعالیت‌های جهادی چه تاثیری در زندگی‌تان دارد؟

دوستداری: کسی که قدم در راه جهاد می‌گذارد سختی‌های این راه را می‌داند یکی از سختی‌های آن، دوری از خانواده به مدت نامعلوم است به همین دلیل وقتی خانواده مشکلی با این موضوع نداشته باشند زندگی گلستان می‌شود چون این موضوع را درک کردند که باید در راه خدا و میهن خدمت کرد و این خدمت باعث پر برکت شدن زندگی، شامل شدن الطاف الهی می‌شود و در نتیجه زندگی رنگ و بوی الهی می‌گیرد.

فارس: آیا ارگان خاصی وجود دارد که از شما حمایت کند؟

دوستداری: سازمان بسیج سازندگی استان اردبیل از ما حمایت می‌کند و عرصه را شناسایی و به ما ماموریت فعالیت می‌دهد.

 

فارس: بودجه برای فعالیت‌های جهاد سازندگی چگونه تامین می‌شود؟

دوستداری: ارگان‌هایی هم‌چون کمیته امداد، بهزیستی و … با سازمان بسیج جهاد سازندگی تفاهم نامه دارند و مصالح و … توسط آنها تامین می‌شود و ما فقط برای انجام کار حضور پیدا می‌کنیم. اگر خیّری نیز قصد کمک داشته باشد خودش امکانات مورد نیاز را تامین می‌کند و ما در مکان مورد نظر برای ساخت حضور پیدا می‌کنیم.

فارس: چگونه می‌توان عضو گروه جهاد سازندگی شد؟

دوستداری: کسی که می‌خواهد عضو گروه شود باید شرایط اداره کار از جمله شرط سنی بالای ۱۵ سال را داشته باشد و رعایت کلیه قوانین و مقررات داخلی کشور را قبول کند. تا حد امکان نیز در کار خود تخصص داشته باشد و برای ثبت نام باید به پایگاه جهاد سازندگی شهید سقایی مراجعه کنند.

در ادامه گفت‌وگوی کوتاهی نیز با حسین دانش، عضو فعال گروه جهاد سازندگی شهید سقایی داشتم.

فارس: فعالیت جهادی خود را از چه سالی و با چه انگیزه‌ای شروع کردید؟

دانش: از سال ۱۳۸۹ با انگیزه کمک به همنوعان محروم و تقرب الهی این کار را شروع کردم و توسط اطرافیان به ادامه این کار تشویق  شدم. دیدن شادی خانوادههای بی‌بضاعت بعد از ساخت خانه و … باعث ایجاد انگیزه و شادمانی وصف ناپذیری در وجود من میشد که این بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دلیل فعالیت من است.

فارس: چه اقداماتی در دوران فعالیت خود انجام دادید؟

دانش: بیشتر  ساخت خانه برای محرومین، تعمیر غسال‌خانه، کمک به مردم سیل زده لرستان و … که ما این کارها را به صورت گروهی انجام می‌دهیم.

 

فارس: خاطره شیرینی از دوران فعالیت خود دارید؟

دانش: فعالیت‌های جهاد سازندگی به کل مملو از خاطرات شیرین است. زیباترین خاطره من از بچه‌های سیل زده لرستان بود که با آنها دوست شده بودیم و حتی الان نیز ارتباط داریم.

چیزی که برای من از آن دوران خاطره ماند شکرگزاری مردم لرستان با وجود تمام سختی‌ها و مشقت‌ها بود. آنها خدا را به‌خاطر سلامتی خود و خانواده‌شان شکر می‌کردند و بر مال از دست رفته غبطه نمی‌خوردند که این خود نیز درس عبرتی برای من شد.

فارس: به نظر شما اهمیت وجود گروه‌های جهادی در چیست؟

دانش: با توجه به وضعیت کنونی مملکت که مردم در سختی‌هایی به سر می‌برند، بهتر است که گروه‌های جهادی به کمک مردم بیایند تا اندکی از فشار اقتصادی و … کاسته شود.

ما با کمک به مردم مناطق محروم سعی داریم که حداقل از فشارهای موجود بر روی آنها اندکی کاهش دهیم و در این مسیر نیز مصمم به ادامه راه هستیم.

فارس: برای گسترش فرهنگ جهاد در بین عموم مردم چه پیشنهادی دارید؟

دانش: وقتی در محله‌ای مشغول هستیم باید سعی کنیم با توضیح اهداف و نشان دادن نیت خالص خود، مردم محله را نیز به همکاری تشویق کنیم، ثمره فعالیت جهادی در زندگی و … بازگو کنیم، رسانه نیز یکی از راه‌های ارتباط جمعی است که اگر فرهنگ جهاد از این طریق تبلیغ شود می‌تواند گسترش خوبی داشته باشد.

فارس: چند نفر در گروه‌تان ثبت نام کردند؟

دانش: تعداد ثبت نامی‌ها زیاد است اما ۱۰ نفر عضو فعال گروه و پای ثابت کار هستند و همیشه حضور دارند البته بقیه اعضا نیز مشارکت دارند اما برنامه ثابت ندارند.

در ادامه گفت‌وگویم به سراغ یکی دیگر از اعضای این گروه جهادی رفتم. کیهان دانش برادر حسین دانش که به همراه برادر خود در این گروه جهادی مشغول به خدمت به مردم هستند.

فارس: شما فعالیت‌های جهادی را از چه سالی شروع کردید؟

کیهان دانش: از سال ۱۳۹۰ فعالیت جهادی را به صورت خود جوش آغاز کردم. من در پایگاه شهید برات سقایی در حلقه صالحین شرکت می‌کردم و این حلقه صالحین پربرکت و باعث آشنایی من با فرمانده پایگاه سقایی، آقای لطفعلی دوستداری شد و به این ترتیب بنده وارد گروه جهاد سازندگی شهید برات سقایی شدم.

 

فارس: در چند روستا خانه محرومین ساخته‌اید؟

کیهان دانش: در ۶ روستا خانه محرومین ساخته‌ایم و در استان لرستان نیز این کار را انجام داده‌ایم تا محرومین سر پناه و امیدی برای زندگی داشته باشند.

فارس: وقتی سرپناهی برای محرومین می‌سازید چه احساسی به شما دست می‌دهد؟

کیهان دانش: خداوند به ما تن سالم عطا فرموده ما نیز باید به شکرانه این نعمت، زکات آن را بدهیم و زکات تن سالم کمک به محرومین و مستضعفان است. مردم باید به فکر یکدیگر باشند و از یکدیگر حمایت کنند تا محرومیت‌زدایی شود و فاصله طبقات اجتماعی کمتر و کمتر شود تا اینکه از بین برود.

وقتی به افراد محروم کمک می‌کنیم و سرپناهی برای آنها می‌سازیم احساس خوشایندی دست می‌دهد که وصف ناپذیر است. گویی با هر کمک خالصانه، یک پله به خدا نزدیکتر می‌شوی که این خود حسن و برکات زیادی دارد. با ساخت هر خانه برای محرومین، دنیا و آخرت خود را با دعای خیر آنها تضمین می‌کنیم.

فارس: در چنین وضعیت اقتصادی حاکم برجامعه، که همه به فکر تامین رفاه و معیشت خود هستند شما به چه هدفی وارد کارهای جهادی شده‌اید؟

کیهان دانش: هر کسی اعتقادی دارد. ما رفاه را در خوشحالی همنوعان خود می‌بینیم و وقتی دلی را شاد کردیم خودمان بیشتر شاد و خرسند می‌شویم و به آرامش روحی و معنوی می‌رسیم. متاسفانه در دنیای کنونی بیشتر مردم به فکر انباشت پول و تامین رفاه اقتصادی هستند در حالی‌که تفریح و شادی واقعی در کارهای جهادی است.

ما باید به فکر آخرت خود نیز باشیم و منفعت طلب نباشیم که اگر کسی منعت طلب باشد خدا به او برکت نمی‌دهد. خدا فرموده است اگر دست مسلمانی را بگیری من نیز دستت را می‌گیرم و من در زندگی حقیقی خود بارها به چشم خود صحت این قضیه را درک کرده‌ و دیده‌ام.

فارس: دورترین مکانی که برای انجام کارهای جهادی رفتید کدام منطقه بود؟

کیهان دانش: استان لرستان که برای کمک به مردم سیل زده رفته بودیم و به امید خدا توانستیم سرپناهی برای آنها ایجاد و دلشان را شاد کنیم.

 

فارس: چه خاطره شیرینی از دوران فعالیت جهادی خود دارید؟

کیهان دانش: خاطره شیرین من مربوط به استان لرستان است که در آنجا علاوه بر ساخت خانه، برای دانش‌آموزان کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کردیم و از این جهت که به آنها حتی کلمه‌ای آموختیم خیلی خرسندم.

در لرستان دوستان زیادی پیدا کردم، در اوقات فراغت با دانش‌آموزان به منظور سرگرمی و دور کردن آنان از محیط غم‌زده به ماهی‌گیری می‌رفتیم که همه‌ی اینها بهترین خاطرات من در دوران فعالیتم است.

کارهای جهادی سرشار از خاطرات شیرین هستند حتی غمگین‌ترین و بدترین اتفاق نیز بعدها در نظرت شیرین و دوست داشتنی می‌آید. البته دعای مردم محروم برای ما بهترین و شیرین‌ترین خاطره است.

فارس: هدف شما از انجام فعالیت‌های جهادی چیست؟

کیهان دانش: هدف اصلی من کسب رضایت الهی، خشنودسازی مستضعفین و محرومیت‌زدایی است و تلاش می‌کنم تا بیشتر در این عرصه خدمت کنم و شادی را مهمان خانه‌های همنوعان خود بکنم. زمانیکه بتوانم دست مستضعفی را گرفته و گرهی از مشکلات آنها را باز کنم احساس خشنودی می‌کنم و همین موضوع انگیزه‌ام را برای ادامه فعالیت بیشتر می‌کند.

 

فارس: فعالیت‌های جهادی چه تاثیری در زندگیتان داشته است؟

کیهان دانش: در ازای هر کاری که برای محرومین و مستضعفین انجام می‌دهیم خدا نیز به ما لطف می‌کند و درهای رحمتش را به روی ما می‌گشاید.یکی از ثمره کارهای جهادی پر روزی شدن و برکت زیاد است. با دیدن وضعیت محرومین، خدا را بابت نعمت‌هایی که به ما ارزانی داشته است بیشتر شکر می‌کنم و این شکرگزاری باعث افزایش نعمت‌های خدادادی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، فرمان تاریخی حضرت امام خمینی(ره) مبنی بر تاسیس نهاد انقلابی جهاد سازندگی نقطه عطفی در انقلاب اسلامی ایران است این فرمان نشان داد که معمار کبیر انقلاب به سازندگی و عمران ایران و خود کفایی اقتصادی مردم توجه ویژه‌ای داشتند و یکی از مهم‌ترین اهداف این نهاد انقلابی، برقراری عدالت اجتماعی و رفع محرومیت از چهره ایران اسلامی به خصوص از روستاها است.

وجود چنین گروه‌های جهادی سبب افزایش حس نوع دوستی و کمک به هم نوعان در بین جوانان و مردم می‌شود و می‌توان با عضویت در چنین گروه‌هایی در حد توان خود در راستای محرومیت‌زدایی و کمک به مردم مناطق محروم قدم برداشت.

انتهای پیام/۳۴۶۳/یمنبع

همچنین ببینید

ترتیل صفحه 345 قرآن/ تعصب جاهلانه+فیلم، متن و مفاهیم

خبرگزاری فارس- گروه قرآن و فعالیت‌های دینی: امام صادق (ع) می‌فرماید: «اَلقُرآنُ عَهدُ اللهِ اِلی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *