ظرفیت تولید 3 میلیون دز واکسن اسپایکوژن/ برای تزریق واکسن نیازی به ناشتا بودن نیست

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، «پیام طبرسی» در برنامه «طبیب» در خصوص اینکه بعد از تزریق واکسن چه علائمی باید جدی گرفته شود، عنوان کرد: واکسن‌ها خودشان علائم عمده‌ای ندارند و علائم معمولی هم با نوشیدن مایعات و مصرف مُسکن و استراحت التیام پیدا می‌کند، ولی چون در اپیدمی هستیم کسانی که تب‌شان طول کشیده یا بویایی و چشایی‌شان از بین رفته و یا سرفه می‌کنند و علائم دارند حتما تست دهند تا مشخص شود که به کرونا مبتلا نشدند.

وی همچنین با اشاره به اینکه اگر افراد پس از تزریق دوز اول، کرونا گرفتند، شش تا هشت هفته بعد از مشاهده علائم اولیه بسته به شدت بیماری می‌توانند دوز بعدی را تزریق کنند، گفت: این افراد مطمئن باشند که اثر دوز اول از بین نرفته، همچنین در صورت ابتلا به کرونا شش تا هشت هفته بعد می‌توانند برای تزریق دوز اول مراجعه کنند، اما کسی که مبتلا به کرونا یا هر بیماری حاد دیگری است به هیچ وجه واکسن نزند، چون هم واکسن تأثیری ندارد و هم ممکن است بیماری شدت پیدا کند. 

عضو کمیته کشوری واکسن کرونا در ادامه تصریح کرد: دیابتی‌ها هم چه کنترل شده و چه کنترل نشده حتما واکسن بزنند، اما گروه‌های پرخطر بهتر است ساعت‌های خلوت‌تر را برای مراجعه به مراکز انتخاب کنند. همچنین افرادی که به پنی‌سیلین حساسیت دارند هم منعی برای تزریق واکسن ندارند، برخی می‌گویند که بعد از تزریق واکسن کهیر زدند که اگر این کهیر به دلیل واکسن بود باید با مشورت پزشک عفونی و یا پوست از داروهای آنتی هیستامین استفاده کرده و نوع واکسن را عوض کنند. 

طبرسی با تأکید براینکه قبل و بعد از تزریق واکسن نیازی به مصرف آسپرین نیست، عنوان کرد: ممکن است استفاده از همین داروها مشکلات بیشتری ایجاد کند، لخته‌سازی و عوارض جانبی واکسن آنقدر نادر است که اصلا نباید به آن فکر کرد، لذا افراد اصلا فکر این عوارض نادر را نکنند، همچنین فوت به دلیل تزریق واکسن نیز به قدری نادر است که در مقابل فوائد واکسن اصلا در نظر گرفته نمی‌شود و ما به طور واضح  نتایج آن را به عینه می‌بینیم، خوشبختانه اقبال مردم باعث شده که 87 درصد افرادی بالای 65 سال واکسن تزریق کنند، باید دست مردم را برای این همکاری بوسید چون واکسیناسیون علاوه بر فوائد شخصی نتایج جمعی و عمومی دارد. 

وی همچنین در خصوص واکسن دانش‌آموزی نیز توضیح داد: یک سری واکسن‌ها روی 12 تا 18 سال هم تست شده که اثربخشی و ایمنی قابل قبولی داشته، لذا تا حد ممکن ما واکسیناسیون این گروه را هم پیش می‌بریم تا مدارس با اطمینان خاطر بیشتری باز شود، به امید خدا با این روند واکسیناسون می‌توانیم مدارس را تا اواخر پائیز بازگشایی کنیم، چون از زمان شیوع کرونا در هیچ موقعی این آمار وجود نداشته که در همه استان‌ها آمار ابتلا کاهشی باشد که این هم به واسطه همکاری مردم و گسترش واکسیناسون است. 

طبرسی در ادامه یادآور شد: اما فعلا مقایسه کردن واکسن‌ها کار درستی نیست و نمی‌توانیم بگوئیم که کدام واکسن موفق‌تر عمل کرده انشاءالله بعد از اینکه به مرحله ثبات رسیدیم می‌توان در این زمینه تحقیق کرد فعلا واکسیناسیون نتایج مثبتی که انتظار می‌رفت از کاهش مرگ و میر تا کاهش ابتلا را نشان داده که همین مهم است.  

این پزشک متخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به این سؤال که آیا صحیح است که از داروی نقرس برای درمان کرونا استفاه می‌شود، اظهار کرد: این داروها از دسته داروهای ضد التهاب است و در برخی کشورها استفاده می‌شود اما در دستورالعمل درمان کشور ما نیست و روند درمان همان داروهای حمایتی است، چین هم اعلام کرده که به یکی، دو دارو در درمان کرونا دسته یافته که در روزهای آینده اعلام می‌شود.

‌‌ پیام طبرسی، با عنوان این مطلب که فاز یک واکسن مشترک ایران و استرالیا در کشور استرالیا اجرا شد و فاز ۲ و ۳ در ایران، گفت: نتایج فاز ۲ که بر روی ۴۰۰ نفر در کشورمان انجام شد، مناسب بود و عوارض جانبی جدی برای داوطلبان دریافت کننده واکسن،  ایجاد نکرد.

وی با اعلام اینکه اطلاعات نتایج فاز دوم به وزارت بهداشت ارسال شد، افزود: نکته مثبت این واکسن این بوده است که سرم خون در ۸۷ درصد دریافت کنندگان اسپایکوژن در مواجهه با ویروس کرونا، آن را خنثی کرده است و میزان آنتی بادی است که در افراد ایجاد می‌کند. 

طبرسی به انجام مطالعات بالینی در فاز سوم اشاره کرد و گفت: در فاز سوم، این مطالعه بر روی ۱۶ هزار و ۸۰۰ نفر انجام شده و منتظر نتایج اثربخشی آن هستیم که ظرف یک ماه آینده مشخص خواهد شد.

وی ادامه داد: بعد از مشخص شدن نتایج اثربخشی واکسن در فاز سوم، گزارش نهایی آن به وزارت بهداشت ارسال خواهد شد.

طبرسی با عنوان این مطلب که عارضه مهمی در فاز سوم نیز مشاهده نشده است، گفت: در همین ایام که منتظر نتایج اولیه اثربخشی واکسن هستیم، ممکن است وزارت بهداشت برای تولید آن مجوز اضطراری صادر کند که در این صورت تا آخر مهر می‌توان ۳ میلیون دوز از این واکسن را در اختیار وزارت بهداشت قرار داد.

وی تاکید کرد: ظرفیت تولید ماهانه ۳ میلیون دوز واکسن مشترک ایران و استرالیا، در کشور فراهم است.منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.