استدلال موافقان و مخالفان تغییر ساعت رسمی کشور

به گزارش خبرنگار گروه سیاسی خبرگزاری فارس، تغییر ساعت رسمی کشور که سالهاست در انتهای شهریور و اسفندماه انجام می‌شود، حامیان و البته منتقدان جدی‌ای دارد.

حامیان می گویند با تغییر ساعت رسمی می‌توان از نور روز بیشتر استفاده کرد چون خورشید در نیمه اول سال زودتر طلوع می‌کند و در نیمه دوم سال دیرتر؛ به همین دلیل با جلو و عقب کشیدن ساعت از نور خورشید، بیشتر استفاده و در مصرف انرژی صرفه‌جویی می‌شود. در واقع زمانی که مردم صبح‌ها از خواب بیدار می‌شوند، هوا روشن است و نیازی به روشن کردن چراغ نیست.

مخالفان اما استدلال‌های دیگری دارند. آنها می‌گویند ساعت بیولوژیکی بدن با تغییر ساعت دچار اختلال شده و تا بتواند خود را با شرایط جدید زمانی وفق دهد، دچار مشکلاتی، از جمله بهم‌ریختگی الگوی خواب، می‌شود. همچنین شب‌هنگام فرد نمی‌تواند به موقع بخوابد و روز بعد احساس خستگی و خواب‌آلودگی می‌کند.

همچنین برخی از افراد نمی‌توانند تغییر زمانی به وجود آمده در روند زندگی‌شان را تحمل کنند و این تغییر حتی تا یک هفته، روی حال روحی و رضایت‌شان از زندگی‌ اثر منفی می‌گذارد. برخی از بررسی‌ها در استرالیا نشان داده است که آمار خودکشی در چند هفته ابتدایی تغییر ساعت بالا می‌رود. مقامات روسیه هم با این مشکل مواجه شدند، با این تفاوت که خودکشی‌ها در پاییز رخ می‌دهند.

برخی مطالعات نیز نشان داده که اختلال در خواب ناشی از تغییر ساعت در بهار موجب کاهش بهره‌وری در محل کار می‌شود. در واقع افراد در محل کار از این ساعت اضافی به جای کار، در اینترنت جستجو می‌کنند و معمولا کار خود را از همان ساعت قبل از تغییر شروع می‌کنند.

اینها فقط بخشی از مضراتی است که برخی تحقیقات در نتیجه تغییر ساعت رسمی کشورها به آن دست یافته‌اند و به همین دلیل هم عده‌ای از مخاطبان سامانه فارس من با ایجاد پویشی خواستار عدم تغییر ساعت رسمی کشور در در انتهای شهریورماه و اسفندماه امسال شده‌اند. این کمپین را می توانید اینجا مشاهده کنید.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.