«سلامت» کالای عمومی است/باید علاوه بر واکسن نکات بهداشتی را رعایت کنیم

به گزارش خبرنگار سلامت خبرگزاری فارس، کامران باقری لنکرانی،وزیر اسبق بهداشت دولت نهم ظهر در جمع مجمع ملی مطالبه گران حوزه بهداشت و سلامت گفت: مبانی اندیشه سیاسی از نظر امام (ره) و مقام معظم رهبری این است که مردم سالاری باید واقع بینانه باشد و یکی از وظایف افزایش چشم عدالت خواهی است.

وی ادامه داد:‌رهبر انقلاب همیشه تاکید دارند با حضور مردم همه چیز ممکن می شود و یکی از صحبت های رهبر انقلاب در مهر ماه سال۸۸ در موضوع موافقت ایشان برای مطالبه گری بود؛ ایشان تاکید دارند که نباید مطالبه گر فقط سئوال بپرسد و برود.

لنکرانی در خصوص سیاست کلی سلامت بیان کرد: یکی از وظایف حاکمیت آگاه سازی مردم است؛ باید افزایش آگاهی و مسئولیت پذیری داشته باشیم. طبیعتا وقتی می‌خواهید مطالبه گری کنید باید شناخت در سطح جامعه هم ایجاد شود. کسانی داوطلب مطالبه گری می‌شوند که وقت-انگیزه-زمان حضور دارند.

وی در خصوص هزینه‌های مطالبه گری افزود: اصولا کسانی که مطالبه می‌کنند یک سری هزینه‌هایی هم می‌دهند. همین امر موجب می‌شود مطالبه گر دیگر برای احقاق حق مطالبه گری نکند؛ پس باید حمایت از مطالبه گر داشته باشیم و یکی از آفات در مطالبه گری،نزدیک بینی مسائل غیر فوری است که مطالبه گر باید خیلی حواسش باشد.

لنکرانی ادامه داد:بسیاری از بیماری‌های که با آنها بسیار سر و کار داریم ریشه اجتماعی دارد؛ مانند بیماری‌های قند-چاقی-افسردگی-عروقی و… که اگر به ریشه اجتماعی نگاه نکنیم مشکل ساز می‌شود.

وی متذکر شد: ما بیمارانی داریم که به بیماری‌های مختلف مبتلا هستند، بعد از درمان و ترخیص پیگیر می‌شویم و متوجه می‌شویم منزل آنها نه وسایل گرمایشی دارد و نه وسایل سرمایشی.

وزیر اسبق بهداشت ابراز داشت:پس بنده معتقدم دید اجتماعی باید تقویت بشود و ما خیلی مواقع حتی در حوزه سلامت مسئله کمبود امکانات و بودجه داریم که این موضوع گریبان گیر مسئولین است و یکی درگیر از آفات ارزیابی است که آیا ما تا به حال کارهای در حوزه سلامت کرده‌ایم موثر بوده است یا خیر؟!

لنکرانی افرود: خیلی مواقع مطالبه گرها سمت مسئولین نمی روند و بعضی مواقع شاهد این هستیم که مسئولین وقت برای مطالبه گرها نمی گذارند. مقام معظم رهبری در بیانیه گام دوم انقلاب اشاره داشتند که بی تفاوت در برابر شکاف های عمیق نداشته باشیم.

وی یادآور شد:یکی از وظایف مطالبه گری در حوزه سلامت وظایف نظارتی است که بسیار مهم است که نشان بدهیم سلامت کالای عمومی است و متاسفانه انگیزه در ارائه خدمات در همه جا وجود ندارد.

وزیر بهداشت دولت نهم گفت: ما ۲ نکته در مطالبه گری سلامت داریم: ۱- در هر جای امکان پذیر خرید خدمت کنیم.۲- بخشها‌ی نظارتی و بخش فراهم خدمت را جدا کنیم و ما باید خدمات اورژانسی را بیشتر فراهم کنیم.

لنکرانی در خصوص واکسیناسیون ایام کرونایی بیان کرد: در خصوص واکسن می‌شود گفت که واکسنها با اختلاف نه چندان زیادی از ابتلا و بستری ها جلوگیری می‌کنند و هم نرخ مرگ را کاهش می‌دهند ولی این دلیل نمی‌شود که حتی دو دز واکسن هم تزریق بشود و رعایت نکرد؛ باید رعایت باشد.

وی تصریح کرد: باید پیشگیری باشد و به عنوان سیاست گذاری کلان کشور شواهد علمی قطعی است که ما در واکسن عقب ماندگی داشتیم و این ویروس کرونا از اول 80 درصد تغییر و پیشرفت کرده است.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.