انتقاد سرمربی تیم‌ملی وزنه‌برداری از کم بودن پاداش‌ها و پیشکسوتان/ برخواه: یک جمله مثبت هم نشنیدم

به گزارش خبرگزاری فارس، محمدحسین برخواه درباره اردوی فعلی تیم بزرگسالان گفت: هفته گذشته بچه‌ها را به اردو دعوت کردیم. مقدمات کار در تهران انجام و تست کرونا هم گرفته شد. روز جمعه هم به بابلسر آمدیم. از مسئولین محترم این استان هم تشکر می‌کنم. اردوی خوبی برای بازیکنان برگزار شد. اسامی ۱۳ وزنه بردار که قرار است برای مسابقات جهانی ازبکستان اعزام شوند در لیست وجود داشته و همچنین در اردو هم حضور دارند. از تعداد نفراتی که دعوت کردیم ۵ نفر حضور پیدا نکردند. 

* فدراسیون شانس حضور رستمی و مرادی را نگرفته است

وی درباره عدم حضور کیانوش رستمی و سهراب مرادی افزود: شانس حضور آنها را فدراسیون نگرفته و من فکر می‌کنم خود آنان تمایلی برای حضور در این مسابقات نداشتند چرا که ما قبل از مسابقات اعلام کردیم نفراتی که تمایل دارند در مسابقات جهانی برای کشور وزنه بزنند از ابتدا در اردوها باشند و نظم و انضباط و قوانین را رعایت کنند. صحبت هایی که شده برای مسابقات آسیایی هم به همین شکل است و همه ملزم هستند به قوانین پایبند باشند. 

* خط کش و مقررات برای همه یکسان است

برخواه در مورد دیگر غایبین اردو اظهار داشت: ما با کیا قدمی و علی هاشمی صحبت هایی را داشتیم. کیا قدمی پدرش در بیمارستان بستری است. خانواده علی هاشمی هم متاسفانه درگیر بیماری کرونا شدند. من به هر دو گفتم که اگر شرایط برایتان مهیا است و فرد دیگری برای رسیدگی به خانواده وجود دارد، شما در اردو حضور پیدا کنید و این دو نفر نیامدند. فکر می‌کنم این خط کش و مقررات باید برای همه یکسان باشد و این نفرات هم برای مسابقات آینده بمانند. درباره علی داوودی هم که در مصاحبه ای گفته که از لحاظ ذهنی خسته است. در این سال ها مسابقات زیادی را اعزام شد. هم در مسابقات جوانان و هم در بزرگسالان شرکت کرده و یک مرحله خیلی سختی را پشت سر گذاشته است. طبیعی است که خسته شده باشد ولی من انتظار داشتم که در اردو حاضر شود و فکر می‌کنم که یک ماه استراحت بعد از المپیک کافی بود. به هر حال اصرار ما بی فایده بود و عذرخواهی کرد و گفت برای بازی‌های آسیایی خود را آماده می‌کند. 

 

* پاداش‌ها با تلاش برای کسب مدال همخوانی ندارد

سرمربی تیم ملی وزنه برداری در پاسخ به این سوال که عدم حضور سهراب مرادی و کیانوش رستمی به دلیل عدم کسب سهمیه در المپیک است تاکید کرد: سهمیه المپیک ورزشکاران و سیستم انتخابی که فدراسیون جهانی در نظر داشت به صورت سهمیه انفرادی بود. خودشان سهمیه را کسب کرده و امتیازات را به دست می آوردند. اگر کسی سهمیه را کسب نکرده به دلیل این است که آن امتیازات لازم را به دست نیاورده است. اگر ناراحتی از المپیک داشتند باید به صورت شفاف آمده و صحبت می‌کردند. هم من و هم فدراسیون آماده پاسخگویی هستیم. من فکر می‌کنم مسابقات جهانی انگیزه ای که باید در ورزشکاران ایجاد کند به اندازه کافی نیست. پاداش یک ورزشکاری که روی سکو قرار می‌گیرد نتیجه سال ها تلاش اوست و این پاداش حدود ۷۰ تا ۸۰ میلیون است و اصلا با تلاشی که پشت مدال است همخوانی ندارد.

وی ادامه داد: ورزشکاران خیلی راحت از آن مسابقه صرف نظر می‌کنند و به سمت مسابقاتی کشیده می‌شوند که از لحاظ اقتصادی برایشان مقرون به صرفه است. یک پاداشی از طرف ریاست جمهوری برای ورزشکاران در نظر گرفته می‌شود که این پاداش انگیزه لازم‌ را برای ورزشکاران ایجاد نمی‌کند و حتی آنان را دلسرد هم می‌کند. این مشکل مختص فدراسیون وزنه برداری نیست و همه رشته ها را دربرمی‌گیرد. فدراسیون هم باید در حد توان خود پیگیر این موضوع باشد. ولی پاداش های ریاست جمهوری بیشتر به وزارت ورزش برمی‌گردد و باید از طرف وزارت اصلاح شود. 

* یک جمله مثبت هم از پیشکسوتان نشنیدم

سرمربی تیم‌ملی وزنه برداری در پاسخ به اینکه بقیه رشته‌ها هم مثل کشتی به همین شکل است، ادامه داد: بحث زندگی این افراد است در مورد کشتی شاید این فدراسیون طوری عمل می‌کند که انگیزه ورزشکارانش را حفظ می‌کند. حدود دو سال گذشته رضا غیاثوند که مدال برنز گرفت مبلغ ۵۰ میلیون به عنوان پاداش دریافت کرد که خیلی هم اعتراض داشت ولی به جایی نرسید و از نظر من این موضوع یکی از علت های عدم حضور غایبین این رشته است. ورزشکاران باید ریسک کنند چرا که در مسابقات جهانی احتمال باخت وجود دارد. در انتهای کار از لحاظ مالی برای آنان نتیجه ای ندارد. به هر حال غرور ملی و عشق به وطن به جای خود ولی ارزشی برای کار قهرمانان کشور قائل نمی‌شوند. خواهش من این است که رفاه و همدلی در وزنه برداری نسبت به سایر رشته ها بیشتر شود. قبل از المپیک من خیلی اذیت شدم ما یک جمله مثبت از پیشکسوتان نشنیدیم. ورزشکار با وجود گرفتن مدال باز هم جملات تخریبی می‌شنید. 

* وظیفه ما فرصت دادن و حمایت از استعدادها است

محمدحسین برخواه با ابراز امیدواری نسبت به کسب مدال در برخی از اوزان اردوی تیم ملی گفت: استعدادهای خیلی خوبی در کشور داریم. وظیفه ما هم فرصت دادن و حمایت از آنان است. ورزشکاران ما در ۶ وزن بالا یعنی از ۸۱ کیلوگرم تا فوق سنگین هستند. در ۴ وزن با دو شرکت کننده و در ۲ وزن با یک شرکت کننده حضور پیدا خواهیم کرد. نفرات خوبی داریم. در فوق سنگین آیت شریفی که در مسابقات جوانان آسیایی ۲۰۲۰ قهرمان شد. علیرضا یوسفی که قهرمان المپیک ۲۰۱۸ نوجوانان است. در اوزان دیگر رسول معتمدی و میرمصطفی جوادی نفرات جوانی هستند که آینده وزنه برداری کشور دست این جوانان است. ما در اوزان سبک هم نماینده ای نداریم. 

وی در پایان خصوص جایگزینی علی جباری به عنوان مربی تیم خاطرنشان کرد: حمید محمدی از قهرمانان سابق وزنه برداری کشور، صاحب عنوان قهرمانی آسیا، مدرس دانشگاه و مدرس فدراسیون وزنه برداری کشور است. از توانایی بالایی برخوردار است. فردی که از نظر من حضورش می‌تواند برای تیم ملی مثمر ثمر باشد. به هر حال این جا به جایی با همفکری من و فدراسیون اتفاق افتاد.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.