چین سه قطعه فروش خودرو را نقره‌داغ کرد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، سازمان نظارت بر بازار چین، سه شرکت توزیع قطعات الکترونیکی خودرو در این کشور را به خاطر دستکاری قیمت و سوءاستفاده از کمبود قطعات در بازار 2.5 میلیون یوآن جریمه کرد.

کمبود این قطعات باعث سوءاستفاده این شرکت‌ها شده و هزینه تولید خودرو در چین را بالا برده بود. تحقیقات در این زمینه در ماه آگوست کلید خورد و نشان داد که این شرکت‌های توزیع‌کننده قیمت محصولات خود را 40 برابر کرده بودند. 

در بیانیه سازمان نظارت بر بازار چین آمده است که این سازمان توجه ویژه‌ای را به قیمت تراشه‌های الکترونیکی خواهد داشت و نظارت بر قیمت قطعات و مقابله با اقدامات غیرقانونی نظیر احتکار و افزایش قیمت را تشدید خواهد کرد تا از این طریق بتواند نظم در بازار را حفظ کند.

در یک بازار با عرضه و تقاضای متعادل پخش‌کنندگان قطعات یدکی تنها 7 تا 10 درصد می‌توانند روی قیمت‌ها بکشند، اما شیوع ویروس کرونا باعث شده تا بسیاری از شرکت‌ها به سوی انبار کردن سنگین این قطعات رفته و نظم عرضه و تقاضا را بهم بزنند و نهایتا شاهد رشد قیمت این قطعات در بازار جهانی باشیم.

به طور کلی نبود قطعات الکترونیکی خودرو بسیاری از شرکت‌های بزرگ بین المللی را تحت تاثیر قرار داده و از سه ماهه دوم سال 2020 بازار را درگیر خود کرده است. 

یک سوم شرکت‌های خودروسازی جهان چینی هستند و دولت این کشور به دنبال آن است تا با افزایش نظارت بر بازار فشار را از این شرکت‌ها کم کند.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

درج یک شرکت ساختمانی در فرابورس ایران

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در راستای عمق‌بخشی به بازار سرمایه تلاش مدیران بورس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *