نخست‌وزیر عراق: از ایران بابت مبارزه با داعش تشکر می‌کنم

به گزارش خبرنگار حوزه دولت خبرگزاری فارس، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در نشست خبری مشترک با آیت الله سید ابراهیم رئیسی رئیس جمهور گفت: در ابتدا از آقای دکتر رئیسی بابت میزبانی گرمشان تشکر می‌کنم و به ایران آمدم تا مجددا منصب ریاست جمهوری را به ایشان تبریک بگویم. 

الکاظمی خاطر نشان کرد: امروز مجموعه‌ای از پرونده‌های مربوط به روابط دوجانبه را بررسی کردیم و این بار دومی است که به جمهوری اسلامی می آیم و نشانگر اهمیت روابط بین دو کشور است.

وی با تاکید بر اینکه مجموعه‌ای از پرونده‌ها را امروز در راستای گسترش روابط بین دو کشور و در راستای تاکید بیشتر بر روابط تاریخی دو ملت بررسی کردیم، ادامه داد: این نقاط اشتراک را همگی تبدیل کنیم به اموری که به مصلحت و منفعت دو کشور منجر شود.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: همیشه گفته‌ایم بین ما و جمهوری اسلامی ایران ۱۴۰۰ کیلومتر مرز مشترک وجود دارد اما روابط ما بسیار گسترده تر از این مرز مشترک است و شامل موارد اقتصادی فرهنگی و موارد دیگر می‌شود.

وی بیان داشت: عنصر جغرافیایی مشترک بین ما در عین حال خاستگاه اخلاقی، دینی، مذهبی، فرهنگی و تمدنی دارد و این رابطه همزمان است با تاریخ بسیار درازی از روابط مشترک. مجموعه از پرونده‌های اقتصادی و پروژه‌های استراتژیک بین دو کشور از جمله ارتباط خط آهن بصره شلمچه را بررسی کردیم و همچنین تبادلات تجاری بین دو کشور  و گسترش و افزایش آن ها به نحوی که به مصلحت هر دو کشور باشد مورد بررسی قرار دادیم.

الکاظمی تصریح کرد: ملت من در عراق در راستای ایجاد یک فرهنگ دموکراتیک در عراق خواهان تقویت روابط با همه همسایگان خودشان است.و اینکه از تمام تبعات جنگ های بیهوده و بی اساسی که در دوره دیکتاتوری شروع شد رهایی پیدا کنیم و روابط را تحسین کنیم.

وی تاکید کرد: در اینجا می‌خواهم از همه اطرافی که در کنار ملت عراق در جنگ با داعش که نیروی سیاه و خوارج هستند ایستادگی کردند تشکر کنم و از جمهوری اسلامی که از لحظه نخست در کنارمان ایستاد در مبارزه با نیروهای سیاه سپاسگزاری کنم. موضع عراق نسبت به روابط جمهوری اسلامی پایدار و ثابت است.

نخست وزیر عراق تصریح کرد: عراق همه تلاش های جمهوری اسلامی را تشویق و حمایت می‌کند. موضع عراق در مورد ایران ثابت است و حکومت و ملت عراق در همه چالش ها و مشکلات و شرایط مختلف در کنار ملت و حکومت ایران می ایستد.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.