مرکل: به آمریکا گفته‌ایم که از «نورد استریم ۲» حمایت می‌کنیم

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، صدراعظم آلمان در کنفرانس خبری مشترک با «ماتئوش موراویه‌تسکی» نخست‌وزیر لهستان بار دیگر موضع برلین درباره خط لوله نورد استریم ۲ را بیان کرد.

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان که برای دیدار با مقام‌های لهستانی به ورشو رفته است، در یک کنفرانس خبری مشترک با نخست‌‌وزیر لهستان شرکت کرد.

به گزارش خبرگزاری «تاس» روسیه، آنگلا مرکل در بخشی از این کنفرانس خبری درباره پروژه خط لوله انتقال گاز روسیه به برخی کشورهای اروپایی و آلمان اظهارنظر و بار دیگر حمایت خود و دولت فدرال آلمان را از این پروژه اعلام کرد.

صدراعظم آلمان در شرایطی از این خط لوله انتقال گاز حمایت کرده که مقام‌های آمریکایی بارها علیه این پروژه موضع گرفته‌‌اند.

مرکل در کنفرانس خبری با نخست وزیر لهستان گفت «ما روی روابط و پیوندهای انرژی هم تمرکز کردیم، در موضوع مرتبط با نورد استریم ۲. من یک بار دیگر به طور شفاف اعلام کردم که این موضوع که اوکراین همچنان یک کشور ترانزیت و محل انتقال گاز روسیه بماند، مایه نگرانی است».

صدراعظم آلمان با اشاره به رایزنی‌های برلین با واشنگتن اعلام کرد: «هدف ما از توافق با ایالات متحده هم همین است. ما (آلمان) این را گفته‌ایم که ما از نورد استریم ۲ حمایت می‌کنیم».

اشاره آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان به توافق با دولت آمریکا توافقی است که در جریان سفر چندی قبل او به واشنگتن و دیدار با جو بایدن در کاخ سفید حاصل شد.

البته مرکل پیشتر اعلام کرد توافق با دولت آمریکا بر سر این پروژه قدم خوبی محسوب می‌شود اما اختلافات برلین و واشنگتن در خصوص این مسئله «همچنان پابرجا هستند و ما این را در واکنش‌های صورت گرفته مشاهده کرده‌ایم».

وی گفته بود، این مسئله نیز بسیار مهم است که اوکراین کشوری برای انتقال گاز باقی بماند اما این انرژی برای قرار دادن کی‌یف در شرایط دشوار مورد استفاده قرار نگیرد. روسیه تصریح کرده است که از این خط انتقال انرژی به‌عنوان «اسلحه» استفاده نخواهد کرد.

صدراعظم آلمان در سفر به آمریکا در بیانیه مشترکی با جو بایدن رئیس جمهور این کشور تأکید کرد که روسیه حق ندارد از خط لوله نورد استریم ۲ به عنوان ابزاری علیه اوکراین استفاده کند.

انتهای پیام/

 منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.