صادرات آلومینیوم روسیه 10 برابر شد

به گزارش خبرنگار گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از راشا تودی، آمارهای گمرک فدرال روسیه نشان می‌دهد که در ماه جولای صادرات آلومینیوم روسیه نسبت به مدت مشابه در سال گذشته 10 برابر شده و به 7.4 میلیارد دلار رسیده است. از نظر حجم صادرات هم وزن صادرات آلومینیوم روس‌ها بالای 3 میلیون تن بوده است. 

اوایل سال جاری بود که دولت روسیه برای صادرات آلومینیوم کف قیمتی 254 دلار به ازای هر تن را اعمال و یا برای کمتر از این قیمت 15 درصد مالیات بر صادرات اعمال کرده بود. این تعرفه البته شامل دیگر فلزات نظیر مس و نیکل نیز می‌شد. 

به طور کلی از ابتدای سال جاری تاکنون قیمت آلومینیوم در بازار جهانی 40 درصد رشد کرده که رشد بیشتری را نسبت به دیگر فلزات اساسی و تولیدات معدنی داشته است. 

تغییرات ساختاری در بازار آلومینیوم چین یکی از اصلی‌ترین دلایل رشد قیمت آلومینیوم در بازار جهانی بوده است؛ چراکه پکن طرح‌هایی را با هدف کاهش آلودگی در این کشور در دستورکار قرار داده است. از آنجا که هم‌اکنون چین به کی واردکننده محض آلومینیوم در بازار جهاین تبدیل شده، بازار با کمبود عرضه و قیمت بالا روبرو شده است.

از سوی دیگر در این هفته هم به خاطر کودتا در گینه و نگرانی بازار نسبت به عرضه کافی بوکسیت یا سنگ آلومینیوم قیمت آلومینیوم در بازار جهانی به بالاترین میزان در 10 سال گذشته رسیده است.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.