شاعران تهرانی اشعارشان را به کنگره شعر دفاع مقدس ارسال کنند

محمدمهدى عبداللهى دبیر اجرایى بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس تهران در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس اظهار داشت: معاونت فرهنگى هنرى موزه ملى انقلاب اسلامى و دفاع مقدس، فراخوان بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس را منتشر کرد. از این رو شاعران ساکن استان تهران مى‌توانند تا ٣٠ مهرماه آثار خود را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی ضمن اشاره به اهداف برگزاری جشنواره تصریح کرد: تبیین مبانی نظری و تعیین شاخص‌ها و معیارهای امروزی شعر دفاع‌ مقدس و مقاومت مطابق با تدابیر امام خامنه‌ای (مدظله)، تبیین راه‌کارهای ترویج و گسترش اشعار دفاع مقدس، تمرکززدایی و هویت‌بخشی به فعالیت‌ شعری استان ها و مناطق کشور، شناسایی و پرورش استعداد شعری شاعران جوان و برجسته عرصه شعر دفاع‌مقدس ، فعال‌سازی و تقویت جریان تولید شعر مقاومت در سراسر کشور از اهداف بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس تهران است.

عبداللهی با اشاره به گروه‌های شرکت‌کننده هم تصریح کرد: بزرگسالان و نوجوانان می‌توانند در بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس تهران شرکت کنند.

وی با اشاره به شرایط عمومی آثار تولیدی و اینکه اشعار ارسالی قبلاً در کتاب مستقل یا مشترک یا نشریه‌ای منتشر نشده باشد، تاکید کرد: با توجه به ثبت اشعار در دبیرخانه مرکزی، شعرا فقط می‌توانند در یک استان شرکت کنند و در صورت شرکت در استان‌های مختلف، از داوری کنار گذاشته می‌شوند.

به گفته دبیر اجرایی بیست و سومین کنگره شعر دفاع مقدس تهران، اشعار باید به صورت تایپی در قالب فایل word ارسال شود. محدودیتی از نظر تعداد برای ارسال اشعار وجود ندارد.

وی امتیاز ویژه برای آثار را مواردی از قبیل توجه به ویژگی‌های بومی هر استان، حماسه‌آفرینی‌های رزمندگان هر استان در عملیات‌ها و یگان‌های آن استان، یا عوارض و تبعات این حماسه‌آفرینی در استان، شخصیت‏‌های شناخته‌‏شده دفاع مقدسِ استان، استفاده از زبان و گویش‌‏های محلی دانست.

این شاعر خاطرنشان کرد: اشعار در  پنج بخش عمومى دفاع مقدس ( آزادگان، مادران شهدا، جانبازان شیمیایى و…)، دفاع مقدس و شعر مقاومت بین الملل اسلامى (کشورهاى محور مقاومت)، دفاع مقدس و جنگ نرم، دفاع مقدس و مدافعان سلامت، دفاع مقدس و کودک و نوجوان به‏ طور جداگانه داوری و جوایز جداگانه اهدا خواهد شد.

وی در پایان اضافه کرد: اشعار برتر هر پنج بخش ویرایش شده و در مجموعه‌‏های جداگانه چاپ شده و در مراسم پایانی توزیع خواهد شد. زمان اعلام نتایج و برگزاری مراسم پایانی آذر ماه ١٤٠٠ خواهد بود.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.