در تدوین بودجه سال 1401 شاخص‌های کلان اقتصادی هدف قرار خواهد گرفت

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از مرکز اطلاع‌رسانی، روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان برنامه و بودجه، سومین جلسه ستاد بودجه سال 1401 کل کشور با حضور مسعود میرکاظمی رئیس سازمان برنامه و بودجه، اعضای ستاد و نیز رؤسای سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان‌ها با موضوع بررسی و آسیب‌شناسی طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی برگزار شد.

میرکاظمی با تأکید بر اینکه هر چه سریع‌تر باید با مشارکت همه استان­ها و دستگاه­های ذیربط ساختار جدید بودجه ترسیم و نهایی شود ادامه داد: باید جایگاه توسعه استان در تمامی بخش‌ها با توجه به نتایج پروژه آمایش سرزمین مشخص شود، سپس با تعیین این نقش و جایگاه شاخص‌های اقتصادی، هدف‌گذاری و محقق شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به اینکه لازم است راهبردهای توسعه‌ای را اصلاح کرد اظهار داشت: راهبردهای توسعه مبتنی بر توزیع درآمدهای نفتی که میراث بجای مانده از آغاز دولت‌های سازندگی در کشور است بدون انجام مطالعات عمیق رویکردهای توسعه‌ای وضعیت اقتصادی را روز به روز پیچیده‌تر و سخت‌تر نموده است که عزم دولت سیزدهم در اصلاح این راهبردها خواهد بود.

معاون رئیس جمهور افزود در کشور، از نظر زیر‌ساخت‌ها اقدامات ماندگاری شده و یا در حوزه علم و فناوری پیشرفت‌های خوبی در کشور به وجود آمده اما این اثر بخشی لازم را در افزایش رشد اقتصادی به ارمغان نیاورده است و برای اثربخش نمودن زیرساخت‌های موجود لازم است در “سیاست‌های کلان راهبردی توسعه” بازنگری شود.

میرکاظمی با بیان اینکه هدف ما این است که سطح رفاه تمامی مردم بالا رود، اظهار داشت: مردم از جهت اقتصادی در تنگنا قرار گرفته‌اند، بنابراین همه برنامه‌ها باید برای رفع این تنگناها باشد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در ادامه گفت: باید الگوی بودجه‌ریزی اقتصادی مبتنی بر برنامه و با محوریت رشد اقتصادی باشد و از پروژه محوری به سمت اقتصاد محوری حرکت کرد تا اثربخشی لازم را در زندگی مردم و کشور پیداکند. اساس کار این است که در جهت‌گیری‌های توسعه بازنگری شود و بتوان با روش­های علمی، رشد اقتصادی را در هر استان محاسبه و سپس روی سهم هر بخش تولید و خدمات به تفکیک حوزه‌­های مختلف تا سطح شهرستان با تعیین وظایف هر بخش تمرکز نمود.

میرکاظمی با تأکید بر اینکه در بودجه سال 1401 باید شاخص‌های کلان اقتصادی هدف‌گیری شود، تصریح کرد: در بخش صنعت، خیلی از استان‌ها ظرفیت بالایی دارند که با استفاده از این ظرفیت‌ها و تبدیل بسیاری از دارایی‌های غیر مولد برای پشتیبانی این برنامه‌­ها استفاده کرد به نحوی که با کنترل ماهانه مولفه­‌های جزیی، نحوه شکل­‌گیری شاخص­‌های کلان تحت نظارت و کنترل درآید تا اطمینان حاصل شود که به تحقق شاخص­های کلان نزدیک شویم.

بنابراین گزارش در ابتدای نشست، گزارشی از وضعیت‌ طرح‌ها و پروژه‌های عمرانی ارائه و سپس اعضای ستاد بودجه سال 1401، اولویت‌های بودجه، منابع موجود و نحوه نظارت بر طرح‌های عمرانی را مطرح کردند و مقرر گردید الگوی بودجه‌ریزی اقتصادی مبتنی بر شاخص­های کلان اقتصادی کشور در کارگروه­های تشکیل شده تدوین گردد.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.