شرایط عجیب یک شرکت قطعه‌ساز برای زنان کارگر

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، خانم گلپور رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگران امروز در نشست تشکل‌های کارگری با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: ما تشکل‌های زیادی در باب زنان کارگری نداریم، بسیاری از زنان کارگر بیمه نیستند، در حالی که مانند مردان و یا حتی بیشتر از آنها کار می‌کنند.

وی گفت: برخی از زنان با حقوق پایین ماهی 500 هزار تا یک میلیون تومان هم کار می‌کنند و مشکلات بنیادی در قرارداد کارگری زنان وجود دارد. در برخی از قراردادهای کارگری برای زنان کمتر از 30 روز قرارداد می‌بندند یا چک سفید امضا و سفته می‌گیرند که اگر یک روز شکایتی کرد آن چک یا سفته را به اجرا می‌گذارند.

گلپور ادامه داد: متأسفانه در یک کارخانه قطعه‌سازی به نام کروز در 9 کیلومتری تهران پنج سال است که از زنان کارگر استفاده می‌شود، اما در قرارداد نانوشته‌ای زنان کارگر حق ازدواج و یا فرزندآوری ندارند و ما هرچه فریاد زدیم، صدایمان به جایی نرسید. حتی خواستیم بسیج کارگری در آنجا راه بیندازیم که مانع شدند.

وی افزود: همه کارگران در این شرکت خانم هستند و شرایط غیر متعارف برای کارگران در کارخانه تحمیل می‌کنند. ما از 5 سال قبل به جدیت دنبال حقوق آنها بودیم و متوجه شدیم عدم امنیت روانی برای کارگران زن در این شرکت وجود دارد.

رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگران گفت: مجلس گرچه تصویب کرده اگر مادری برای دوره زایمان 9 ماه به مرخصی رفت، باید امنیت شغلی او رعایت شود، اما در بسیاری از کارگاه‌ها زن کارگر یا شغل خود را از دست می‌دهد یا پست قبلی را از دست می‌دهد و حتی در شرکت یاد شده در زمان‌هایی که دولت دو یا سه روز برای کرونا تعطیل می‌کند آن شرکت قطعه‌سازی زنان را مجبور می‌کند یا سر کار بروند و یا مرخصی بگیرند و اینها طی یک قرارداد نانوشته‌ای به کارگران زن تحمیل می‌شود. به خاطر این است که هرگاه تعطیلی کرونایی اعلام می‌شود باز می‌بینیم ایستگاه‌های مترو پر از زنان کارگر است که به سمت کار می‌روند.

گلپور خاطرنشان کرد: هنوز کارگروهی برای بیان درد دل کارگران زن نداریم در حالیکه چندین میلیون زن در کشور مشغول کار هستند و حتی پیشکسوتان زنان حاضرند تجربیات گرانقدر خود را به صورت رایگان در اختیار وزارت کار قرار دهند حتی در این جلسه جایی برای خبرنگاران که جزیی از جامعه کارگری هستند، پیش‌بینی نشده و خبرنگاران مجبورند در لبه پنجره و یا گوشه کنار روی پای خود نسبت به تهیه خبر اقدام کنند.

در این جلسه همچنین سامان رضایی دبیر انجمن دریانوردان تجاری ایران گفت: دریانوردان در جهت تأمین کالاهای اساسی اقدام می‌کنند در سال 2008 تعدااد 108 کشتی نفتکش تحریم شدند. انجمن صنفی دریانوردان جهت حل مشکلات ناوگان حمل‌ونقل و حتی مشکل کشتی غرق شده شانچی اقدام کرد. در مورد توقیف کشتی انگلیسی و کشتی کره جنوبی هم انجمن دریانوردان در تعامل با سازمان بین‌المللی کار و آی‌تی‌اف نسبت به حل این مسائل اقدام کرد.

وی گفت: ما در منابع انسانی برای حمل‌ونقل دریایی دارای کمبود هستیم.

همچنین بابایی نماینده مجلس در این جلسه گفت: باید به سمت عدالت مزدی پیش برویم همانگونه که آقای رئیسی قول داده‌اند باید عدالت مزدی در بین کارگران برقرار شود در حالیکه الان برخی کارگران ماهانه 1.5 تا 2 میلیون حقوق می‌گیرند و برخی بین 30 تا 40 میلیون حقوق دریافتی دارند.

وی افزود: قانون کار باید اصلاح شود در حال حاضر کارگران و کارفرمایان در مدیریت تأمین اجتماعی دخالتی ندارند، در حالیکه باید بحث سه جانبه‌گرایی رعایت شود و اوج سه‌جانبه‌گرایی در شورای عالی کار است. 

بابایی گفت: باید جلسات شورای عالی کار حداقل هر سه ماه یکبار و یا حتی ماهی یکبار برقرار شود. 

عضو فراکسیون تعاون مجلس خطاب به وزیر کار عنوان کرد: چند درصد از یک میلیون مسکنی که دولت قول داده است برای کارگران ساخته می‌شود ما باید کمیته‌های تخصصی برای مسکن کارگران و مشکلات آنان تشکیل دهیم. متأسفانه در دوره کرونا 2 میلیون نفر از کارگران شغل خود را از دست دادند. 

یکی دیگر از نمایندگان کارگران هم از سامانه جامع روابط کار انتقاد کرد و گفت: در گذشته کارگران شکایت خود را به شورای حل ا ختلاف می‌بردند الان باید در سامانه جامع روابط کار ثبت‌نام کنند و برای یک شکایت کارگری 2-3 روز علاف می‌شوند.

این نماینده کارگری افزود: کارگران کوره‌پزخانه‌ها دستمزد اندکی می‌گیرند ما حدود 30 هزار کارگر داریم که از حداقل دستمزد شورای عالی کار هم محروم است. در حال حاضر پنج هزار کارگر در نیروگاه دماوند وجود دارند که از دو سال قبل تشکل کارگری ندارند. 

همچنین صالحی دیگر نماینده کارگران عنوان کرد:‌ ایجاد اشتغال در وزارت کار وجود ندارد بیمه کارگران ساختمانی هنوز در مجلس معطل مانده و 200 هزار کارگر ساختمانی منتظر تعیین تکلیف بیمه تأمین اجتماعی هستند. 

وی افزود: در اسفندماه سال گذشته دو کارگر ساختمانی دچار حوادث منجر به فوت شدند که خانواده‌‌های آنها الان تحت پوشش کمیته امداد قرار گرفته‌اند در حالیکه باید تحت پوشش تأمین اجتماعی باشند.

صالحی گفت: باید با اصلاح ماده 5 سهمیه کارگران ساختمانی را آزاد کنیم.

عزیزی دیگر نماینده کارگران در این جلسه گفت: به جای اینکه مسئولان به دست پینه‌بسته کارگر بوسه بزنند ما کارگران حاضریم بر پیشانی پینه بسته مسئولان بوسه بزنیم، فقط مشکلات کارگران را حل کنند. 

همچنین شوکت دیگر نماینده صنفی کارگران در این جلسه بیان داشت:‌اگر کارگران ساختمانی بیمه شوند ماهانه بین 7 تا 10 هزار میلیارد تومان حق بیمه به صندوق تأمین ا جتماعی واریز می‌شود در حالیکه صندوق تأمین اجتماعی الان ماهانه چهار هزار میلیارد تومان کسری دارد و کارفرمایان که بسازبفروش هستند به راحتی می‌توانند به جبران کسری صندوق تأمین اجتماعی اقدام کنند.

وی افزود: کارگران معدن را قبلاً به صورت نمادین برای مراسم روز کارگر نشان می‌دادند، اما خوشبختانه رئیس جمهور جدید در اولین اقدام بین کارگران بهشت زهرا و سپس کارگران معدن رفت و از آنها دلجویی کرد و این نشان می‌دهد دولت می‌خواهد مشکلات کارگران معدن را حل کند. 

به گفته وی در دیدار با رئیس جمهور کارگران معدن نامه‌ای به رئیس جمهور نوشتند و مشکلات واقعی معدنکاران را مطرح کردند.

این نماینده کارگری عنوان داشت: کشور ما با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان 7 درصد معادن جهان را در خود دارد و ما باید مشکلات کارگران معدن را حل کنیم تا اقتصاد معدن رونق بگیرد.

یکی دیگر از نمایندگان کارگری در این جلسه گفت: کارگران داروخانه‌ها همانند کارگران معدن مظلوم هستند 1500 انجمن کارگران داروخانه‌ها و 21 کانون سراسری وجود دارد، متأسفانه تشکل‌های صنعتی به جای حل و فصل مشکلات صنفی کارگران به فکر مسائل سیاسی هستند.

انتهای پیام/بمنبع

همچنین ببینید

تشکیل مجمع عالی مشورتی راه‌آهن‌

‌به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران، این نشست …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *