انتقاد تند داور بسکتبال از فدراسیون/ سالم: تخلف کمیته داوران باعث محرومیت داوران ایرانی شد

به گزارش خبرگزاری فارس، هادی سالم داور بین المللی بسکتبال با اشاره به نداشتن سهمیه داوران بسکتبالی در المپیک اظهار داشت: تعییر و تحولاتی که در کمیته داوری فدراسیون رخ داد، آنجا را به محلی برای تسویه حساب های شخصی تبدیل و متاسفانه این رویه ادامه پیدا کرد و تخلفاتی در معرفی داوران بین المللی به فیبا انجام شد و فیبا از این موضوع مطلع و در کمال ناباوری ۲ سال داوران ایرانی را محروم کرد و داوران در هیچ یک از رویدادهای رسمی حضور نداشتند و این موضوع آسیب جدی ای را به بدنه داوری بسکتبال وارد کرد‌. 

* سیستم فرسوده‌ و کهنه‌ای در حال جلو رفتن است

سالم عنوان کرد: چیدمان داوری همیشه در این موضوع تاثیرگذار بوده و امسال به واسطه برگزاری بازی ها در تهران این اعتراض‌ها بیشتر بود. همه بازی ها رصد می‌شد‌. چیدمان یکی از فاکتورهای مهم است. ما برای آموزش داوران هم دوره های خوبی نداشتیم. برای داورانی که مسابقات بسکتبال را سوت می‌زنند هیچ استاندارد و آموزشی را رعایت نکردیم. اختلاف آموزشی زیادی بین فیبا و فدراسیون داوران وجود دارد و سیستم فرسوده و کهنه ای در حال جلو رفتن است و هیچ فرصتی برای ایجاد تغییرات انجام نشده است و ما همچنان به صورت کاملا سنتی در حال آموزش دادن به داوران هستیم. 

* وضعیت حقوق داوران خوب نیست

سالم که با رادیو ورزش صحبت می‌کرد، در مورد وضعیت حقوق داوران در بسکتبال خاطرنشان کرد: وضعیت پرداخت‌های داوران واقعا خوب نیست چه از نظر میزان و چه از نطر زمان پرداخت. متاسفانه هیچ رابطه ای بین حق الزحمه داوران و قرارداد مربیان و بازیکنان وجود ندارد. بسیار حق الزحمه ها پایین است و دلیل آن نبود جایگاه مناسب داوران در بدنه ورزش ما است. داوران رشته های دیگر هم وضعیت خیلی خوبی ندارند. کشورهایی که لیگ های به مراتب ضعیف تری دارند میزان حق الزحمه آنان قابل قیاس نیست و هر چه قدر هم که بگوییم داوران عاشق کار خود هستند ولی این موضوع، عامل تاثیرگذاری است. 

* به صورت منظم تست کرونا ندادیم

داور همدانی از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی برای داوران بسکتبالی گفت و افزود:همه بازی‌ها در حباب برگزار می‌شود و هیچ بازیکن، مسئول و داوری حق خروج از هتل را ندارند. البته این شرایط در بحرین رخ داد. در بدو ورود به سالن یا برای تمرین یا زمان ورود به فرودگاه تست پی سی آر می‌دادیم و همه شیوه نامه‌ها رعایت شد. در ایران فقط برای شروع لیگ و فصل این تست ها را داشتیم. فدراسیون این کار را انجام داد و یک گروه در شروع لیگ تست ها را به صورت رایگان برای داوران انجام دادند ولی به صورت منظم این اتفاق انجام نشد. 

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

دومین چک قاسمی نژاد به پدیده هم برگشت خورد/مشهدی ها جلوی بازی مهاجم استقلال را می گیرند؟

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس، امین قاسمی نژاد مهاجم فصل گذشته پدیده امسال با …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *