آخرین خبرها

اساسنامه جدید وزنه‌برداری را از خطر حذف از المپیک نجات می‌دهد؟

به گزارش خبرگزاری فارس و به نقل از گاردین، براساس قانون 59 1.2b قانون منشور المپیک، هیات اجرایی کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) این قدرت را دارد که هر گونه ورزش، رشته یا رویدادی را تعلیق کند این در صورتی است که فدراسیون تحت مدیریت آن به نحوی که ممکن است حرکت المپیک را خدشه دار کند.

به دنبال همین قانون کمیته بین‌المللی المپیک تهدیدی آشکار و بی چون و چرا برای فدراسیون جهانی وزنه‌برداری داشت؛ پاکسازی یا اخراج از المپیک.

فدراسیون جهانی وزنه‌برداری هفته گذشته کنفرانسی را در دوحه برگزار کرد، جایی که اعضای آن به تصویب قانون اساسی جدید جسورانه رای دادند. آنها امیدوارند که به اندازه کافی تلاش کرده‌اند تا از IOC برای المپیک اقامت بگیرند.

فیل اندروز مدیر اجرایی وزنه برداری آمریکا در این باره گفت: من مطمئن نیستم که ما در برنامه‌های المپیک ۲۰۲۴ پاریس جایی خواهیم داست یا خیر اما فکر می‌کنم ما به اندازه کافی در دوحه پیشرفت کردیم که IOC به ما فرصتی دهد.

وزنه‌برداری از سال ۱۸۹۶ در برنامه بازی‌های المپیک بوده و در سالهای پس از آن تعداد زیادی از لحظات نمادین المپیک را خلق کرده است. در تابستان امسال تعداد انگشت شماری از وزنه‌برداران در توکیو حضور داشتند.

وزنه برداری مانند بسیاری از ورزش‌های المپیک رشته‌ای است که پول زیادی در اطراف آن وجود دارد اما مسئله اصلی نحوه خرج کردن آن است. تمام این مسائل را می‌توان در گزارش مک لارن پیدا کرد که در آن تاماش آیان رئیس سابق فدراسیون جهانی محکوم شد.

در جریان مسائل مالی، مشکل دوپینگ هم وجود داشت. تست دوپینگ بیش از ۶۰۰ وزنه‌بردار در طول چند سال گذشته مثبت شده است که در بین آنها مدال‌آوران المپیک هم حضور داشتند.

تمامی این اتفاقات باعث شد کمیته بین‌المللی المپیک بارها فدراسیون جهانی وزنه‌برداری را تهدید به تعلیق المپیک کند. بر همین اساس مقامات بین المللی تصمیم گرفتند تا اساسنامه خود را اصلاح کنند.
قانون اساسی جدید احتمالاً فصل جدیدی در این رشته ورزشی خواهد بود؛ با امید به حاکمیت شفاف و ورزش پاک.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

اقبالی: در این دربی یک موقعیت هم ندیدیم/ استقلال بازیکن طراح ندارد

مسعود اقبالی در گفت‌وگو خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص دیدار پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *