آخرین خبرها

وقتی فدراسیون فوتبال به کانون نفرت تبدیل شد!/ آغاز اقدامات برای تصویب اساسنامه

به گزارش خبرگزاری فارس، سایت رسمی فدراسیون،شهاب عزیزی خادم،در خصوص شرایط تیم ملی فوتسال در جام جهانی که به میزبانی لیتوانی برگزار می شود، گفت: مسائلی را که مطرح کردید، در گذشته در فدراسیون کم توجه بود. فدراسیون به توسعه فوتسال نگاه دغدغه ای نداشته و  معتقدم این تیم و بسیاری از تیم های ملی ما مهجور واقع شدند. اما آنچه که سیمای آشکاری که ما تحویل گرفتیم، عدم توسعه بوده است.موازی کاری های فراوان بوده و حاکم نبودن یک برنامه ریزی از قبل بوده است. همچنین فقدان نقشه راهی که بتواند دستاورد و ره آورد توسعه ای داشته باشد.

وی ادامه داد:به همین دلیل ما و تیم همکارمان تلاش کردیم تا راه برون رفتی را پیدا کنیم. زمانی که نگاه توسعه ای هست باید به هر صورت بیرون بیاییم. فدراسیونی که در چند ماه قبل تحویل گرفتیم کانون بحران بود و عملا داشت به جایی تبدیل می شد که  نفرت تولید می شد. درست جایی که کانون همبستگی و محل اتحاد است و جایی است که مردم فوتبال را دوست دارند. فدراسیون فوتبال در مسیر توسعه قدم برداشت چرا که اعتقاد داشت تنها راه عقلانی همین نگاه توسعه ای است. به این دلیل که بتواند ایجاد ارزش کند و به نوعی ایجاد فرصت و از این سرمایه ملی استفاده کند.

وی افزود: یکی از نمادهای همبستگی ملی است و به نوعی جلب مشارکت همه آحاد مردم است. به همین دلیل فدراسیون فوتبال قدم در همین مسیر گذاشته و یکی از جاهایی که به هر دلیلی مغفول یا مهجور مانده فوتسال است. علیرغم اینکه که نتایج خوبی گرفتند و زحمات دیگران را زیر سوال نمی بریم. اما در حوزه های دیگر، رشته ها بیشتر از فوتسال مهجور ماندند. در حوزه های بانوان، استعدادیابی و .. مهمجور ماندند.

وی در ادامه در خصوص تیم ملی فوتسال گفت: تیم ملی فوتسال یکی از بهترین های تیم های دنیا است و یکی از افتخارات ورزش کشور است. فدراسیون به هر صورت باید یک برنامه ریزی می کرد.فدراسیون چند سالی در بلاتکلیفی بود و خیلی از معوقات بازیکنان و کادر فنی پرداخت نشده بود. هیچ نقشه راهی برای برنامه ریزی در این زمینه وجود نداشت و به همین دلیل ما با توجه به ظرفیت ها، بضاعت و امکاناتمان تا جایی که می توانستیم به همراه همکارانم در فدراسیون فوتبال که بی وفقه کار می کنند در این مسیر قدم برداشتیم. اردوی تایلند، بلاروس، اردوی کیش و اردوهای تهران، بحث لباس، امکانات، برنامه ریزی، اردوی برون مرزی و حتی امکانات و تمهیدانی که برای این عزیزان در نظر گرفتیم در صورت پیروزی، صعود و به صورت پلکانی چیزی که قبلا کمتر به آن توجه شد؛ اما برای ما مهم بود، گام برداریم. یکی از شاخص های توسعه فوتبال کشور، رشته فوتسال است.

عزیزی خادم در ادامه بیان کرد: اکنون از رنکینگ 6 به 5 آمده است. فدراسیون قرارداد های کادر فنی را آماده کرده است. برنامه ریزی کردیم بعد از لیتوانی بتوانیم یک پروژه ای را در یک فرایند و زمان مشخص بتوانیم 8 تا 10 سال آینده فوتسال کشور را برنامه ریزی کنیم. به هر حال بازیکنان این تیم چند دوره جام جهانی حضور داشته اند و پشتوانه ای باشند برای آینده فوتسال کشور. این امر برنامه ریزی و پشتوانه سازی می خواهد. فدراسیون فوتبال درکنار این برنامه ریزی کاملا آماده است و اشراف دارد. در بحث فوتسال، تیم ملی امید و تیم ملی ب را در هیات رییسه مصوب کرده ایم.

وی گفت: ایران کشور بزرگی است و استعداهای فراوانی دارد و باید پشتوانه سازی شود. از مربیان میزان رضایتمندی از فدراسیون توسط مربیان اعلام شده است. در خصوص برگزاری مراسم بدرقه نیز باید بگویم که با دکتر نوروزی در این خصوص صحبت کردیم. مهم رعایت استاندارد ها  و پروتکل های بهداشتی است. باید مراقبت و محافظت کنیم تا مسئله ای پیش نیاید که مورد سرزنش قرار بگیرد. بر همین اساس یک برنامه ریزی منسجم برای فوتسال داریم و فکرمی کنم عملکرد فدراسیون فوتبال کاملا عمل گرایانه بودیم و کاملا شاهد این مدعا است.

رییس فدراسیون فوتبال گفت: درست است که ما به دنبال نتایج هستیم. در فدراسیون نگاه کاملا ساختاری و توسعه ای است و نتیجه برای ما مهم است، ولی در دل آن اهمیت، توسعه بحث فوتبال و فوتسال وجود دارد. فدراسیون فوتبال بخشی از توانش و ابزارش را در جهت توسعه آماده می کند. نقش مهم و کلیدی است. اگر امروز در نزدیک ترین نقطه در کشور ایران، جام جهانی برگزار می شود، در مدت حضورم در قطر و جلساتی که برگزار کردیم ساعتها در این خصوص به بررسی پرداختیم که از چه زمانی شروع کردند، داستان آمدنشان به جام جهانی چه بوده و حتی اگر مسیری را اشتباه می رفتند، درست طی کنند. نگاه ما نتیجه گرایی کامل نیست. کدام مربی و یا رئیس فدراسیون و یا ایرانی دوست ندارد تیمش موفق نباشد؟ می دانید که توسعه زمانبر است. ما یک فدراسیون فرا ویرانه را تحویل گرفتیم و در همین راستا باید تشکیلات و ساختار را درست کنیم. تمام تمهیدات و تدابیر را برنامه ریزی کردیم و سعی کردیم در حد امکان تیم ملی را حمایت کنیم. در پایان هفته به تیم ملی ملحق میشوم.

وی در خصوص مصدومیت حسین طیبی و استعفای سراجی گفت: وی بازیهای گروهی را از دست داده و از ناحیه دنده دچار آسیب شده است و امیدواریم هر چه زودتر مصدمیتش رفع شود. در خصوص استعفای سراجی ما استعفای او را پذیرفتیم و دبیرکل را مامور کردیم تا کارها را پیش ببرد. فدراسیون فوتبال سازمان و ساختار است و شخص محور نیست و به سازمان بالنده تبدیل می شود. ایشان و هر کسی که در فدراسیون علاقمند است با قلبش کار کند مانعی ندارد. فدراسیون فوتبال محل کار است. نقطه اشتراک ما برای وفاداری هیجان نیست و باید کار کرد. همه باید کنار هم باشند و گذشت داشته باشند و برنامه ریزی کنند.

عزیزی خادم که با شبکه خبر صحبت می کرد خاطرنشان کرد: دلیل استعفای سراجی را متوجه نشدم، تا روزی که بود کار کرد و زحمت کشید. اما آنچه که برای مهم است ساختار و سازمان فوتبال کشور است. زمانی که در باکس تیم ملی قرار می گیرید باید ملی فکر کرده و عمل کرد. برای این سمت هنوز کسی را انتخاب نکرده ایم  و فعلا آقای کامرانی فر را مامور کردم تا برنامه ها و فعالیت های مربوط به این بخش را پیش ببرد.  نگاهی به پیشکسوتان داریم و آنها صاحب حق و آب و گل هستند.جایی که علم و پختگی و تجربه است. باید باشند. اکنون در کمیته فوتسال افراد توانمندی هستند که فعالیت می کنند. در کمیته فوتسال شمس و شمسایی هستد که سرمایه فوتسال کشور بوده و آرزوی سلامتی برای شمس دارم.

رئیس فدراسیون فوتبال داد: در فدراسیون فوتبال به روی همه باز است و از سرمایه های کشور و پیشکسوتان استفاده می کند. فدراسیون فوتبال برای  بالندگی و موفقیت تلاش می کند. فدراسیون فوتبال نگاهش اقتصادی بوده و نگاه غرض ورزانه، خط و خطوطی وتنگ نظرانه وجود ندارد. فدراسیون فوتبال محلی برای دوستی،تجارب و عملگرانه، است تا فوتبال را توسعه دهیم. در 7 ماه گذشته تبلور توسعه  و برنامه ریزی را می بنید.

وی درباره پایان قرارداد محمد ناظم‌الشریعه، سرمربی تیم ملی فوتسال خاطرنشان کرد: قرارداد ناظم الشریعه و کادر او تمام شده است. قرارداد هایشان در فدراسیون فوتبال درحال آماده سازی است و به زودی امضا می شود.

رئیس فدراسیون فوتبال با اشاره به اضافه شدن امین نوروزی به فدراسیون فوتبال به عنوان مدیر پزشکی تیم‌های ملی گفت: وقتی ایجاد ساختار شود، پاسخگویی هم پیش می‌آید. ما بانک اطلاعاتی نداشتیم. اکنون بخش آی‌تی، VAR، افزایش دستمزد داوران که بالای 400 درصد افزایش پیدا کرد، میزبانی و بسیاری از پروژه‌های مختلف را داریم.اتفاق مهمی که در فوتبال رخ داد بحث میزبانی بود. اصول حرفه ای ما برنامه ریزی شده بود برای بحث میزبانی و به لطف خدا میزبانی انجام شد. در دل میزبانی پروژه VAR را داریم.

وی درباره جلسه با جانی اینفانتینو در قطر گفت: در جلسه با اینفانتینو صحبت‌های مبسوطی انجام شد و او را برای دیدن بازی تیم ملی دعوت کردیم که قرار شد به ما اعلام کنند برای بازی با عراق یا امارات به تهران بیایند تا ما کشورهای همسایه را هم دعوت کنیم. با او درباره میزبانی و VAR هم صحبت کردیم که در خصوص میزبانی اعلام کردند اگر به دلیل شرایط کرونا قرار باشد ایران میزبان نباشد، سایر کشورها هم نمی‌توانند میزبان شوند. درباره VAR هم ما بحث این تجهیزات را برای چهار بازی خانگی تیم ملی داریم که آخرین مکاتبات‌مان را با فیفا انجام دادیم. تا یکی دو هفته آینده باید وضعیت تجهیزات پرتابل (قابل حمل) VAR مشخص شود.

وی در پاسخ به این موضوع که چرا برای تیم ملی مراسم بدرقه گرفته نشد در صورتی که دو هفته قبل یک مراسم برای تیم ملی فوتبال بود، گفت: شما بحث هواپیمایی زاگرس را می گویید.  این مراسم رونمایی از یک برند بود که جا دارد از موسوی و هواپیمایی زاگرس تشکر کنم که  از تیم ملی در قطر و برنامه های ما حمایت کردند. جشن بدرقه تیم ملی فوتسال به دلیل پروتکل‌های بهداشتی لغو شد و در آن جشن هم که اشاره شد، بازیکنی حضور نداشت و برای حفظ سلامت بازیکنان جشنی گرفته نشد.

عزیزی خام تاکید کرد:در خصوص البسه فدراسیون فوتبال امروز بعد از ده ها سال یک کار با برنامه ریزی شده صورت گرفت. برای اولین بار البسه بازیکنان توسط شرکت ال اسپورت و  شرکت رابردومان، به بهترین نحو ممکن در اختیارشان قرار گرفت و این دو شرکت، شرکت هایی بودند که به فوتبال ملی کمک می کنند.  وضعیت مالی نیز تا جایی که توانستیم برنامه ریزی کردیم و میزان پاداش ها را تعیین کردیم. سعی می کنیم که رضایت بازیکنان را جلب کنیم. فوتسال 2 سال تعطیل شده بود.قراردادهایشان،معوقاتشان به مدت 5 سال داده نشده بود. اردوهای مبسوطی را گذاشتیم. فدراسیون فوتبالی را تحویل گرفتیم که یک حوزه آن فوتسال است. ما20 تا تیم ملی داریم.

وی ادامه داد: فدراسیون فوتبال در مسیر توسعه است. بارها در اردوها حاضر شدم. صحبتهایی که صورت گرفته امیدواریم با دست پر به نمایندگی از ملت بزرگ ایران، بازگردیم. تمام فضایی که بتوانیم انگیزه ایجاد کنیم به کار خواهیم برد. قطعا یکی از برنامه های ما توسعه فوتسال است و در همین راستا قدم بر می داریم. در این حوزه تا جایی که امکانش باشد اقدام می کنیم. این رشته مظلوم بوده و یکی از مهمترین افتخارات کشور و فدراسیون، فوتسال ملی کشور بوده است که توسط این عزیزان افتخارات به دست آمده است.

رئیس فدراسیون فوتبال ادامه داد: بحث اساسنامه و بانوان هم دیگر مسئله مورد بحث بود که درباره اساسنامه هفته گذشته جلسه‌ای را در وزارت ورزش و جوانان داشتیم که باید به زودی موضوع اساسنامه در مجلس تصویب شود تا به فیفا اعلام کنیم. در آستانه صعود به جام جهانی هستیم و باید زودتر تصمیم گیری کنیم و بهانه ای ندهیم. اکنون مسئله مهمتر حمایت از تیم ملی فوتبال ایران است. شرایط سخت و رقابتی است و بازیهای سختی را پیش رو داریم. از  فروغی و رسانه ملی تشکر می کنم که حامی ما بوده و تیم ملی را حمایت کردند. در این 7 ماه ، 7 بازی را بردیم و به رنگینگ 22 جهان و اول آسیا آمدیم.

وی ادامه داد: بحث بانوان بسیار مهم است. با رعایت و موازین اخلاقی پیش می رویم و امروز می بینیم که امکانات بانوان در شرایط مناسب و مطلوبی است.امروز به جایی رسیدیم که پرواز مستقیم دارند. مشکلات را آسیب شناسی کردیم و امنون حداقل لباس های متحدالشکل و شرایط مناسب اردویی برایشان در نظر گرفته شدند است.

رییس فدراسیون گفت: در حوزه استعدادیابی کار بزرگی انجام شده و 21 هزار نفر ثبت کردند. همچنین پروژه تیم ملی امید را با مهدی مهدوی کیا آغاز کرده ایم تا 10 سال آینده فوتبال ایران را رقم بزنیم. در گذشته از ستاره ها در فوتبال ایران بکار گیری نمی شد. زمانی که می گویم توسعه یعنی نگاه همه جانبه. نگاه ما حرفه ای است و به زودی سرمربی جوانان و نوجوانان مشخص می شوند. فدراسیون مسیری را که ترسیم کرده خللی و خدشه ای با فضای شلوغ کاری نخواهد داشت. 

وی در پاسخ به این سوال که رسانه ها گزینشی انتخاب می شوند تا فعالیتهای مد نظر را پوشش دهند، گفت: فدراسیون فوتبال با رسانه ها به هیچ عنوان گزینه ای نگاه نمی کند. سایت رسمی دارد و کاملا هر فعالیت صورت بگیرد یا در سایت فدراسیون فوتبال و یا در کانال های مربوط به فدراسیون فوتبال مطرح و به صورت دقیق اطلاع رسانی می شود.

عزیزی خادم در پایان گفت: در استعدادیابی ، بین الملل، داوران، لیگ و دیگر بخش های فدراسیون کار به صورت سازمان یافته انجام می شود. شایدخطایی هم باشد، ما پیش می رویم و با انتقادات سازنده فعالیتهای را سعی می کنیم به بهترین نحو ممکن به مرحله اجرا برسانیم. فدراسیون فوتبال مجزا از مردم نیست و کانون توجه و مشارکت است. همین الان فدراسیون فوتبال 20 تیم ملی دارد و با توجه به  وضعیت اقتصاد کشور، کرونا  و .. در حال برنامه ریزی و اجرای فعالیتهای خود است. در حوزه داوری و پیراهن تیم ملی 40 سال بوده که مشکل داشتیم اما برنامه ما در حوزه اقتصادی این است که  قوی قدم بر می داریم و برای فوتبال ملی و موفقیت آن از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

انتهای پیام/منبع

همچنین ببینید

اقبالی: در این دربی یک موقعیت هم ندیدیم/ استقلال بازیکن طراح ندارد

مسعود اقبالی در گفت‌وگو خبرنگار ورزشی خبرگزاری فارس در خصوص دیدار پرسپولیس و استقلال اظهار داشت: …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *