چرا طی 30 سال اخیر قانون قیمت‌گذاری مواد اولیه دارو اجرایی نشده است؟

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری فارس، سید محمدرضا موسوی گفت: اگر ادعا می‌کنید قیمت گذاری در حوزه ماده اولیه امری قانونی است و بر عهده وزارت بهداشت است، چرا با گذشت بیش از ۳۰ سال از عمر این صنعت تا کنون در هیچ دولتی این قانون اجرا نشده است.

وی افزود: بهتر نیست در این روزهای جابجایی دولت خود را آلوده به شائبه ایجاد موانع تولید ننمایند و با انتشار آمار سراسر کذب و تشویش اذهان عمومی برای کم نمایی زحمات و سختی‌های صنعتگران در سال رفع موانع تولید و پشتیبانی‌ها تلاش ننمایند.

موسوی ادامه داد: قطعاً این سندیکا با هرگونه خلاف و فساد مقابله می‌کند، حتی در زمینه تولید و شرکت‌های عضو خود، و هر عقل سلیمی می‌داند که اگر اینترمدیت با ارز دولتی وارد شود باید با همان نرخ دولتی محاسبه و فروش برود. همچنین قیمت گذاری مواد اولیه سال‌ها است بر مبنای مقایسه با قیمت‌های جهانی و صرفاً حمایت حدود ۲۰ درصد بالاتر که ناشی از عدم حمایت گمرکی در تعرفه‌ها است صورت می‌گیرد و سندیکا همواره با قیمت‌های بالاتر برخورد کرده است و اعضای سندیکا کاملاً در تمامی موارد این موضوع را لحاظ نموده و اگر در موارد معدودی هم خلافی صورت گرفته باشد، وظیفه مراکز قانونی و نظارتی پیگیری و برخورد با آنها است.

وی خطاب به مدیرکل امور دارویی سازمان غذا و دارو، گفت: شما اگر داروی نهایی یا هر محصولی را از هند و چین وارد نمائید قطعاً به مراتب ارزان‌تر از تولید داخل خواهد بود، چاره چیست؟ تولید دارو و محصولات داخل کشور را جمع کنیم؟ اگر قیمت مواد موثره دارویی را با محصولات چینی مقایسه می‌کنید باعث افتخار این صنعت است. بد نیست در حوزه واردات دارو و بیش اظهاری‌های این حوزه هم در این مدت نگاهی بیاندازید تا بیمار ایرانی ده‌ها برابر قیمت واقعی آن پرداخت ننماید.

موسوی افزود: ای کاش می‌توانستید از نزدیک مراحل تولید و واکنش‌های شیمیایی را ملاحظه فرمائید که در رآکتورها و ماشین آلات پیشرفته، تحت دماها و فشارهای مختلف و فرآیندهای پیچیده شیمیایی چه اتفاقاتی می‌افتد. ای کاش می‌دیدید که از مواد پایه نفتی و شیمیایی تحت چه دانش و تکنولوژی، محصولاتی به عنوان داروی خوراکی و تزریقی تولید می‌گردد. ای کاش این تغییر ماهیت‌ها را در صنعت شیمی به دارو را از نزدیک مشاهده می‌کردید تا اینقدر نسبت به بی ارزش و کم ارزش شمردن این صنعت سخن نمی‌راندید

وی در ادامه با تاکید بر اینکه اعضای سندیکا تا امروز ۳۹۸ قلم مواد موثره دارویی را در کشور تولید می‌کنند که نزدیک به ۷۲ درصد از نیاز کشور را تأمین می‌نماید و از ۴۶ شرکت تولید مواد موثره دارویی ۴۱ شرکت دانش بنیان هستند که حدود ۹۰ درصد است، گفت: ۳۷۷ محصول نیز در حوزه محصولات جانبی و اکسیپیانت و مکمل تولید می‌نماید و تقریباً تمام نیاز کشور در این حوزه را تأمین می‌نماید. ضمناً ۱۰۰ درصد محصولات بسته بندی دارویی به لطف الهی در کشور تولید می‌گردد.

موسوی افزود: صادرات محصولات تولیدی این شرکت‌ها به بیش از ۴۰ کشور دنیا و شکست انحصار تولید در محصولات بسیار خاص از دیگر توانمندی‌های این صنعت بوده که امروزه ناجوانمردانه و با اهداف خاص در جهت تخریب آن و بر خلاف منویات رهبری مبنی بر حمایت از تولیدات داخلی در جهت قلع و قمع آن قدم برداشته‌اند.

وی گفت: این سندیکا به هیچ عنوان با قیمت گذاری مواد موثره تولیدی شرکت‌های خود که هیچ گونه ارز حمایتی و دولتی نمی‌گیرند و تابع متغیرهای وسیع و گسترده در قیمت تمام شده هستند موافق نیست و این صنعت بر اساس معیارهای عقلایی، عادلانه، شرعی و کسب و کار نسبت به محاسبه قیمت تمام شده خود اقدام کرده و با قیمت تعیین شده محصولات خود را در معرض خرید مصرف کنندگان قرار خواهد داد، آنها نیز می‌توانند آزادانه در رابطه با خرید اقدام نمایند.

موسوی افزود: سندیکا با قیمت گذاری عادلانه با ضوابط مشخص و مبتنی با قوانین محصولاتی که ارز حمایتی دریافت نموده‌اند موافق است و از آن حمایت می‌نماید.

انتهای پیام/منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.