گرفتن رای اعتماد کابینه مصطفی الکاظمی

نگاهی به وزرای جدید عراق در دولت مصطفی الکاظمی

سرانجام پس از ناکامی دو نامزد پیشین نخست وزیری عراق در نهایت روز پنجشنبه هجدهم اردیبهشت ۹۹ و تنها چند روز مانده به مهلت قانونی مصطفی الکاظمی برای معرفی کابینه خود به مجلس عراق ، آقای الکاظمی توانست از مجلس رای اعتماد بگیرد.

از بیست و دو وزیر کابینه الکاظمی که به مجلس معرفی شده بود ۱۵ وزیر توانستند رای اعتماد بگیرند
۱۵ وزیر جدید افرادی از چهره‌های جدید در فضای سیاسی عراق هستند.

همان طور که در تحلیل‌های قبلی به آن اشاره کردم تحرک های مشکوک مصطفی الکاظمی انتخاب کابینه را به بن‌بست نزدیک می کرد چنانچه وزرای پیشنهادی الکاظمی مانند فواد حسین یا حسام داوود و یا عدنان الظرفی که نخست وزیر معرفی شده قبل از مصطفی کاظمی بود توسط ایشان از کابینه پیشنهادی حذف نمی شد می توانست بن بست سیاسی در عراق را دنباله دار کرده و رای اعتماد مجلس به کابینه را مختل نمایند .

الحمدلله مصطفی الکاظمی با رایزنی هایی که با رئیس جمهور رئیس مجلس و احزاب و گروه‌ها داشت با حذف چهره‌های مشکوک و معرفی چهره های جدید توانست رای اعتماد را از نمایندگان مجلس دریافت کند.

با این حال رای گیری برای رای اعتماد وزرای پیشنهادی نفت و وزارت خارجه به تعویق افتاد برای حساس ترین و چالشی ترین وزارتخانه عراق یعنی وزارت دارایی که بحث بر سر آن بسیار زیاد بود در نهایت علی حیدر عبدالامیر عباس توانست رای اعتماد بگیرد و این وزارتخانه یعنی وزارت دارایی از دست اقلیم کردستان خارج شد و در نهایت مقرر شد پست وزارت خارجه به کردها سپرده شود.

حال با رای اعتماد به کابینه مصطفی کاظمی و تشکیل دولت تا انتخابات ریاست جمهوری در یک سال آینده می توان به این امیدوار بود که ثبات و امنیت در عراق تا انتخابات سال آینده بر قرار خواهد بود وتلاش های آمریکا در به راه انداختن آشوب‌ها و چالش‌ها و همانطور که ملاحظه می فرمایید استفاده از داعش در به آشوب کشاندن عراق ناکام ماند.

نتیجه:
با اصلاح رفتار مصطفی الکاظمی در معرفی کابینه خود و با مذاکرات و رایزنی های که با رئیس مجلس و رئیس جمهور و برخی احزاب داشت با حذف نفرات مشکوک از نفرات معرفی شده به محلی در لحظات آخر توانست به یک توافق و تفاهم مشترک با مجلس برسد و بتواند رای اعتماد را بگیرد
آمریکا هم با تمام تلاش خود از جمله گسیل دادن داعش به عراق و اقدامات خرابکارانه که داعش در برهم زدن امنیت عراق برای وارد آوردن فشار به مجلس و مردم برای گرفتن امتیاز در پروسه رای اعتماد داشت با شکست مواجه شد.
وزارت پرتنش دارایی که از چالش‌ها ی این کابینه بود با توافق گروهها از دست کردها خارج و کردها به وزارت خارجه رسیدن تا با این تفاهم قسمتی از تنش های موجود کاسته شود.
هرچند تمام خواسته های ما در این کابینه برآورده نمی‌شود ولی رای اعتماد مجلس به کابینه و تشکیل دولت تا زمان انتخابات در سال آینده امنیت را در مرزهای غربی ایران را به دنبال دارد و خارج شدن عراق از بی دولتی و خلأ سیاسی از مهمترین خواسته‌های ما و همچنین بزرگترین دستاورد برای عراق می‌باشد.
امیدواریم مصطفی الکاظمی با کابینه جدید اجرای مصوبه مجلس عراق در خصوص خروج نیروهای آمریکایی از عراق و تخلیه پایگاهها را با جدیت دنبال کند و همچنین در تقویت و حمایت از نیروهای حشد الشعبی قدم بردارد .

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی
‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *