چرا جنگ ایران و عراق بعد از آزادی خرمشهر ادامه یافت؟

معرفی نویسنده وتحلیلگر

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی


ضمن عرض تبریک سالروز آزادسازی خرمشهر عزیز و همچنین تبریک روز جهانی قدس و به فال نیک گرفتن تقارن این دو روز مهم و آرزوی آزاد سازی قدس توسط جبهه مقاومت علت ادامه مگ میان ایران و عراق را در قالب چند بند به حضورتان مرفوک مینمایم .

۱_ پس از آزادی خرمشهر در ۱۳۶۱ هیچ پیشنهاد صلحی ارائه نشد قطعنامه های شورای امنیت از جمله قطعنامه ۵۱۴ تنها آتش‌بس را توصیه می کردند بدون شناسایی و تنبیه متجاوز و پرداخت غرامت و حتی لفظ (جنگ )را به کار نمی بردند طرح آتش بس صرفاً یک راه تنفس و تجدید قوابرای طرف مغلوب یعنی( عراق) بود.
پس با توجه به شرایط اشاره شده در بالا به صلاح بود که جنگ ادامه یابد و در صورت آتش بس این ایران بود که متضرر می شد.

۲_ادامه اشغال بخش‌های زیادی از خاک ایران:
عراق همچنان ۵ هزار کیلومتر مربع دیگر از خاک ایران را در اشغال داشت ارتفاعات آق داغ؛ قلاویزان؛ میمک ؛مهریز؛ مناطق مهم نظامی در شلمچه؛ طلاییه و طول مرز از فکه تا قصرشیرین و شهرهای سومار نفت شهر و مهران در اشغال دشمن بعثی بود.
امکان آزادسازی این نقاط با مذاکره غیرمعقول بود و راهی جز ادامه جنگ نبود لذا برای بازپس‌گیری این مناطق مهم و با ارزش ایران که تحت اشغال رژیم بعث عراق بود ادامه جنگ ضرورت پیدا میکرد.

۳_عقبه اصلی ارتش رژیم بعث عراق آسیب کمی دیده بود و امکان تجاوز عراق پابرجا بود.
با توجه به اینکه عقبه ارتش رژیم بعث قدرتمند باقی مانده بود و آسیب کمی دیده بود احتمال اینکه بعد از آتش بس و صلح مجدداً وسوسه شده و حمله ی دیگری داشته باشد و از موقعیت سوء استفاده ببرد بسیار محتمل بود و این نظریه باعث می شود تا بعد از آزادسازی خرمشهر و قدرتمند شدن ارتش و سپاه ایران جنگ ادامه یابد چرا که صلح به ضرر ما بوده است.

۴_اگر در آن شرایط یعنی بعد از آزادسازی خرمشهر عزیز دست از دفاع برداشته بودیم نتایجی که در ذیل به آن اشاره می‌کنم حادث میگشت.
الف: رژیم بعثی عراق معاهده ۱۹۷۵ را نپذیرفته بود.
ب: چشم بستن بر مالکیت ایران بر رودخانه مهم و استراتژیک اروندرود را در پی داشت.
ج:انتقال بیش از پنج هزار کیلومتر مربع از خاک میهن اسلامی مان که خراب انجام داده بود بی پایان می ماند و این بخش بزرگی از خاکمان در دست عراق باقی می ماند.
در:نگاه ما به سازمان های بین المللی که آیا حق و حقوق ما را می‌دهند و آیا به ما توجهی می کنند؟؟؟
با توجه به ناکارآمدی سازمان ملل متحد در برگرداندن ارتفاعات جولان سوریه و مزارع شبعا لبنان از اشغال رژیم صهیونیستی پس از آتش و ۳۹۷۳ جواب آن روشن است از بر ما بسیار آشکار بود که به سازمان های بین المللی نگاه شکاکانه ای داشته باشیم و به این نتیجه برسیم که حق را به ما نخواهند داد.

نتیجه:
پست نتیجه‌ای که می‌شود استنباط کرد این است که بعد از آزادی خرمشهر که یکی از بزرگترین پیروزی های جمهوری اسلامی ایران محسوب می‌شود و این پیروزی توان و انرژی مضاعفی به نیروهای نظامی جمهوری اسلامی ایران از جمله ارتش و سپاه و همچنین نیروهای سیاسی ایران می داد.
این که جنگ ادامه یابد و فرصت های از دست رفته به کشور بازگردد و فرصتهای جدیدی به دسته جمهوری اسلامی ایران برسد و برای قبول آتش‌بس احتمالی و یا هر گونه نشست و مذاکره ایران با دست پر و با قدرت در میز مذاکره حاضر شود و با قدرت از حق و حقوق خود دفاع کند
لذا بنا به فرمایش مقام معظم رهبری خرمشهر ها و در راه است .

با توجه به پیروزی های جبهه مقاومت در منطقه خاورمیانه و وارد آوردن شکست های سنگین بر استکبار و دشمنان و در ادامه آن که پس از شهادت حاج قاسم سلیمانی توانستیم پایگاه عین السد عراق را در هم بکوبیم و در ادامه مجلس عراق که خروج پایگاههای آمریکا را به تصویب رساند می شود به این نتیجه رسید که قدس هم مانند خرمشهر آزاد خواهد شد.
شادی روح شهدای بزرگوار هشت سال دفاع مقدس در خصوص شهدای آزادی خرمشهر عزیز اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *