پیامدهای توافق ایران و آژانس

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی
حسن محمدی تحلیلگر سیاسی

 

 

 

 

 

با وجود مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر توقف کامل نظارت‌های فراپادمانی، ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پس از سفر رافائل‌گروسی توافقی منعقد کردند که طبق آن، داده‌های برخی از فعالیت‌های برنامه هسته‌ای ایران به مدت ۳ ماه ضبط شده و در صورت رفع تحریم‌ها در اختیار آژانس قرار خواهد گرفت. پیامدهای این توافق را می‌توان چنین برشمرد:

1️⃣ کاهش اعتبار تهدید
مهم‌ترین بخش یک سیاست، اراده بر اِعمال آن است که حتی از اصل اِعمال آن مهم‌تر است. در صورتی که سیاستی اعلام شده ولی در عمل، خلاف آن اجرا گردد، بر اراده سیاسی بازیگر خدشه جدی وارد خواهد شد و تهدیدات آتی آن نیز فاقد اعتبار خواهد بود. تداوم بالقوه بازرسی‌ها به صورت ضبط‌شده، اعتبار توقف کامل پروتکل الحاقی را خدشه‌دار می‌کند.

2️⃣ تنش در سطح داخلی
در شرایطی که نمایندگان مجلس بر توقف کامل نظارت‌های فراپادمانی تأکید داشته و شورای نگهبان نیز آن را به قانون تبدیل کرده است، تغییراتی هر چند اندک در شیوه اجرا که خلاف روح اصلی قانون باشد، سیاست خارجی را بار دیگر به گروگان رقابت‌های داخلی بدل ساخته و اعتبار صدای واحد در عرصه بیرونی را از بین می‌برد.

3️⃣ افزایش اطمینان طرف مقابل
یکی از مهم‌ترین پیامدهای توقف نظارت‌های فراپادمانی برای آمریکا و اروپا، می‌تواند عدم قاطعیت آنان در مواجهه با برنامه هسته‌ای باشد که سبب می‌شود وادار به تسریع در تصمیم‌گیری در خصوص برجام شوند ولی اکنون با ارائه مهلت ۳ ماهه، عملاً به نوعی اطمینان نسبی مبنی بر فقدان اراده کافی برای پیشبرد قابل توجه برنامه هسته‌ای ایران دست یافته‌اند که موجب خواهد شد، هم‌چنان تحریم‌ها را ادامه داده و با فرصت بیشتری به اتخاذ اقدامات مطلوب‌شان درباره ایران بپردازند.

به نظر می‌رسد با توجه به پیامدهای فوق، احتمال تأخیر در احیای برجام و تداوم تحریم‌ها تا فاصله انتخابات ریاست‌جمهوری ایران و موکول کردن اتخاذ تصمیم به پس از انتخابات و استقرار دولت جدید افزایش خواهد یافت.
در انتها لازم است یادآوری کنم که نمایندگان مجلس شورای اسلامی با اکثریت آرا استنکاف دولت از اجرای قانون را به تصویب رسانده و به قوه قضاییه جهت پیگیری ارسال خواهند نمود .
تحلیل دولت بی سر و بی دولت سازی ایران از نقشه‌های شوم غرب و غربگدایان است تا با این روش ایران را به روز عراق و لبنان بیاندازند ،لذا مجلس شورای اسلامی محترم در پیگیری حق خود از این مصوبه باید با هوشیاری عمل نماید تا در دام نقشه غرب و غربگرایان می‌افتد.

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌

درباره‌ی حسن محمدی

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی تحلیلگر و هادی سیاسی پیگیر روشنگری و مطالبه گری انقلابی

همچنین ببینید

سناریوهای مجمع تشخیص در بررسی لوایح FATF چیست؟

🔴‍ سناریوهای مجمع تشخیص در بررسی لوایح FATF چیست؟ 🔻به‎رغم تلاش‌های کارشناسانه مجمع تشخیص مصلحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *