پشت پرده حمله به سفر قالیباف به مسکو

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی
حسن محمدی تحلیلگر سیاسی

🔴پشت پرده حمله به سفر رئیس مجلس به مسکو چه بود؟

🔹حالا که سفر رئیس مجلس به مسکو به پایان یافته و گرد و غبار خبری دراین باره به زمین نشسته می‌توان به آنچه پشت پرده این سفر وجود داشت، پرداخت. این سفر تقریبا از ۳ ماه پیش برنامه ریزی شده بود و رئیس دوما روسیه از قالیباف برای سفر به مسکو دعوت کرد. در آن زمان حتی والودین دیدار با پوتین را هم هماهنگ کرده بود. شیوع کرونا در روسیه اما معادلات این سفر را به هم زد. اگر خاطرتان باشد در آن زمان یک روزنامه آمریکایی خبر از بیماری پوتین داد که در سطح گسترده منتشر شد. بعد از این خبر و همچنین گسترده شدن کرونا در این کشور سفر به تعویق افتاد.
🔹بعد از این ماجرا، دفتر رهبری از قالیباف خواست که پیام ایشان را به پوتین برساند. تیم وزارت خارجه و کاظم جلالی که سفیر ایران در روسیه است و از نزدیک‌ترین افراد به علی لاریجانی محسوب می‌شود اما از این خلا زمانی استفاده و تلاش کردند که مقابل دیدار پوتین با قالیباف دست انداز بگذارند؛ چرا که هم انحصار سیاست خارجی از آنها گرفته می شد و هم فاصله میان ایران و غرب بیشتر می شد. نگرانی اصلی اصلاح طلبان، دور شدن از غرب به واسطه ایجاد روابط عمیق با روسیه است. چرا که بایدن هم طبق انتظار آنها به دولت روحانی پالس مثبت نداده.
🔹در نهایت اما پس از کنترل نسبی کرونا در روسیه، دفتر پوتین از تست کرونا و قرنطینه رییس مجلس ایران برای دیدار سخن گفت که مورد موافقت قالیباف قرار نگرفت. حتی کرملین مدت این قرنطینه را هم کمتر کرد ولی باز طرف ایرانی آن را نپذیرفت. در نهایت قرار بر این شد که قالیباف پیام رهبری را به والودین دهد که البته همان طور که حسین شریعتمداری گفت؛ پیام مهمی بود .
🔹قالیباف در واقع حامل پیام رهبری بود و ایشان به رییس مجلس برای انتقال این پیام اعتماد کردند. گرچه قالیباف خود از تعابیر خاص درباره این پیام استفاده نکرد اما برخی فضاسازی‌های رسانه‌ای جریان رقیب موجب شد تا اصلاح‌طلبان به قالیباف حمله کنند. حتی خود قالیباف هم سخنی درباره دیدار با پوتین به زبان نیاورد. قالیباف ضمن اینکه به شدت مراقب نوع سخن گفتن درباره این پیام بوده اما در عین حال تاکید کرده که ریشه این حملات و غوغاسالاری دولت و اصلاحات در نگرانی از آینده سیاست خارجی و روابط با روسیه است.
🔹پس از اینکه تیم ظریف و کاظم جلالی تمهیدات لازم را برای این سفر ایجاد نکردند که خود این موضوع به حاشیه ها اطراف این سفر انجامید در بخش رسانه ای تیم جواد آذری جهرمی به میدان آمد و به تخریب این سفر پرداخت. توئیت او در انتقاد از روابط با کرملین واقعیت طراحی اصلاح‌طلبان و حامیان دولت را نشان داد.
🔹در نهایت اما دیدار قالیباف با پاتروشف دبیر شورای امنیت روسیه سفری مهم بود و در آن جلسه درباره تعمیق روابط با روسیه با توجه به پیام رهبری به پوتین مباحث مختلفی انجام شد. بسیاری می‌گویند که مباحث این دیدار بسیار مهم‌تر از دیدار با والودین بوده چرا که پاتریشوف، سیاست مدار معتمد پوتین است. البته این سفر دستاوردهای مهم اقتصادی هم داشته است که به مرور بیان خواهد شد.

اصلاحات تمام تلاش خود را بکار میبرد تا جمهوری اسلامی ایران را از نزدیک شدن به شرق یعنی قرار دارد راهبردی 25ساله چین و تفاهم راهبردی روسیه دور کند تا به کاسبی خود از تحریمها و رسیدن به مذاکره لاغری نزدیک کنند و هیچ علاقه و تعصبی به ملت و کشور ندارند

امید است در انتخابات سال 1400ریاست جمهوری ریشه اصلاح طلبان خشکیده شده و از صحنه سیاسی ایران حذف شوند البته با بصیرت و هوشیاری ملت .

 

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

درباره‌ی حسن محمدی

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی تحلیلگر و هادی سیاسی پیگیر روشنگری و مطالبه گری انقلابی

همچنین ببینید

سناریوهای مجمع تشخیص در بررسی لوایح FATF چیست؟

🔴‍ سناریوهای مجمع تشخیص در بررسی لوایح FATF چیست؟ 🔻به‎رغم تلاش‌های کارشناسانه مجمع تشخیص مصلحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *