وضعیت رشد اقتصادی ایران و جهان در وضعیت کرونا

#تحلیل بررسی وضعیت اقتصادی جهانی

با استناد به تحقیقات (( نشریه اکونومیست)) وضعیت اقتصادی
جهانی که پیش بینی هایی که در خصوص رشد اقتصادی متصور است را مورد ارزیابی قرار میدهیم.
برای توصیف وضعیت رشد اقتصادی جهان در سال ۲۰۲۰ وضعیت بسیار سخت و سنگینی قابل تصور است که کشورها و اتحادیه ها و جهان را درگیر خودش خواهد کرد.

بر اساس تحقیقات و بررسی‌های صورت گرفته تا پیش از شیوع ویروس کرونا، نشانه‌هایی از پایان جنگ تجاری چین و آمریکا وجود داشت. صندوق بین‌المللی پول گزارش داده بود که در صورت حل تنش‌های سیاسی، اقتصاد وضعیت خوبی پیش‌رو خواهد داشت. اما حالا، همه‌چیز زیر سایه همه‌گیری کرونا قرار گرفته است.

🔹پیش‌بینی اکونومیست نشان می‌دهد که حتی در بهترین حالت، همه نسبت به رشد اقتصادی بدبین هستند. در حد بالا، رشد اقتصادی در تمام جهان نزدیک به صفر خواهد بود.
🔹اما در حد پایین؛ منطقه یورو رشد منفی ۹ درصد، انگلستان منفی ۸ درصد، ایالات متحده آمریکا منفی ۷.۵ درصد و ژاپن، منفی ۴.۵ درصد خواهند داشت.
🔹جالب آنکه چین که منشا ویروس کرونا بود، در بهترین شرایط نسبت به دیگران قرار دارد. رشد اقتصادی چین در سناریوی بد، منفی ۳ درصد خواهد بود، در سناریوی متوسط ۳ درصد و در بهترین حالت، ۶ درصد رشد خواهد کرد.
#در نتیجه رابطه استراتژیک و راهبردی که بین جمهوری اسلامی ایران و چین وجود دارد این پیش بینی وجود دارد که وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران وضعیت مطلوبی خواهد داشت .
البته تحقق این وضعیت مطلوب ، در سایه تلاش مسئولین دولت بخصوص نمایندگان مجلس شورای اسلامی می‌تواند باشد .
با توجه به شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری با عنوان (((جهش تولید ))) ابلاغ شده است برای تحقق این شعار اگر تلاش و همت شود مصرف شود این وضعیت مطلوب اشاره شده برای کشور حاصل خواهد شد.
از دیگر شرایطی که می‌تواند در جهان پس از کرونا وضعیت اقتصادی جمهوری اسلامی ایران را بهبود ببخشد و شعار سال را تحقق ببخشد شرایطی است که شهروندان و مردم می‌توانند ، آن وضعیت را به وجود آورند، با این شرط که از کالای داخلی، کالای ایرانی حمایت کنند و از واردات و خرید بی‌رویه کالاهای خارجی که مشابه داخلی دارند جلوگیری شود این امر تحقق یافته است به شرطی که کارآفرینان و کارفرمایان نیز در خصوص تولید کالای با کیفیت تلاش داشته باشند.

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *