نتیجه دولت الکاظمی چه خواهد شد

پیرو تحلیل روز گذشته در خصوص اقدامات مشکوک و شبه ناک آقای مصطفی الکاظمی در انتخاب کابینه که همسویی با آمریکا را دنبال میکند و خلاف توافقات اولیه با احزاب و گروه‌های مختلف عراقی عمل کرده که در تضاد با تفاهم های قبلی بوده و منجر به نارضایتی این گروهها شده و حال با بحران جدیدی را پیش رو دارد و آن هم اعلام برخی احزاب مبنی بر عدم شرکت در جلسه رای اعتماد و عدم ویا ندادن رأی اعتماد به کابینه پیشنهادی مصطفی الکاظمی است .

نتیجه دولت الکاظمی چه خواهد شد؟

▪️ائتلاف المالکی: به کابینه الکاظمی رأی نخواهیم داد.

ائتلاف «دوله القانون» به ریاست «نوری المالکی» اعلام کرد مسیر تشکیل دولت طبق توافقات پیش نرفته است و به همین دلیل از کابینه «مصطفی الکاظمی» حمایت نخواهد کرد و به وزرای وی در جلسه پارلمان نیز رأی اعتماد نخواهد داد.

▪️عراق|ائتلاف علاوی در جلسه رای اعتماد به کابینه الکاظمی شرکت نمی‌کند.

ائتلاف وابسته به ایاد علاوی نخست وزیر اسبق عراق اعلام کرده است در نشست رای اعتماد به کابینه مصطفی الکاظمی شرکت نخواهد کرد.

به نظر می‌رسد نخست وزیر مصطفی الکاظمی هم به مانند دو گزینه قبلی که هر کدام بنا به دلایلی حذف و یا کناره گیری کردند در ادامه بحران سیاسی عراق،موفق به تشکیل کابینه نخواهد شد و احتمال سیاست بی دولتی و خلأ سیاسی عراق سریالی دنباله دار خواهد ماند چیزی که آمریکا در سر می پروراند .
البته در صورتیکه روش خود را اصلاح کند و در انتخاب وزرا و کابینه تجدید نظر کند و نظر مثبت احزاب را جلب کند موفق خواهد بود .
با توجه به رفتار ایشان در انتخاب نفرات همسو با آمریکا برای پست وزارت نباید تحرکات داعش در چند روز گذشته که با پشتیبانی آمریکا صورت پذیرفت را بی ربط به انتخاب کابینه دانست،
آمریکا با حمایت از داعش و حمایت از آشوب های خیابانی قصد فشار آوردن بر مجلس و احزاب برای دادن رای اعتماد به کابینه پیشنهادی مصطفی الکاظمی را دارد .

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *