نا امیدی اصلاح طلبان و غربگرایان از بایدن

حسن محمدی تحلیلگر سیاسی

 

حسن محمدی#امیدهای بر باد رفته اصلاح طلبان و غربگرایان از سرمایه‌گذاری روی بایدن و رای آوری در انتخابات ریاست جمهوری سال 1400

بعد از آنکه در انتخابات سال ۲۰۲۰ ایالات متحده آمریکا مشخص شد که ترامپ امیدی به ماندن در راس حکومت ایالات متحده آمریکا ندارد و بایدن سکاندار حکومت خواهد شد اصلاح طلبان و غربگدایان هم که با ماندن ترامپ امیدی به پیروزی در انتخابات سال آینده نداشتند به یکباره با احتمال آمدن بایدن که روزی گفته بود به برجام باز میگردد ،جان تازه ای گرفتند و تصمیم گرفتند که با قدرت در انتخابات سال آینده شرکت کنند و حرف از مشارکت حداکثری و شرکت با قدرت در انتخابات می‌زدند حتی برای ورود چهره های سرشناس خود ،به شورای محترم نگهبان نیز تاختند .
در برهه ای هم در سیاست نخ نمایی اقدام به کاهش دستوری قیمت دلار و ….دادند

حال با مشخص شدن سیاست دقیق ایالات متحده آمریکا که برای ما از قبل هم مشخص بود ولی غربگرایان خود را بخواب زده بودند یا دنبال فریب مردم بودند یا هر مسئله دیگری بالاخره بر همگان روشن شد که سیاست آمریکا در برابر جمهوری اسلامی ایران چیست و هدف از بازگشت آمریکا به برجام چیست و یا با چه اهدافی به برجام بر میگردد.
بارها مقام معظم رهبری تاکید داشته اند که قبل از بازگشت آمریکا به برجام باید تمام تحریم ها برداشته شود در غیر اینصورت بازگشت آمریکا به برجام جز ضرر چیز دیگری نخواهد داشت
بعد از استقرار بایدن و معرفی برخی از مشاورین و معاونین خود و سخنرانی و بیانیه های آنان بالاخره سیاست شأن روشن شد و.

وزير خارجه جديد آمريکا در نخستين نشست خبري خود مدعي شد که ايران ابتدا بايد به تعهدات برجامي خود عمل کند و سپس واشينگتن درباره بازگشت به برجام تصميم مي‌گيرد.
با این حال اظهارات «آنتوني بلينکن» را وقتي در کنار سخنان «ليندا توماس گرينفيلد» گزينه بايدن براي تصدي نمايندگي آمريکا در سازمان ملل مي‌گذاريم که گفته است: «ما بدنبال پيدا کردن مسير مشترکي با چين و روسيه هستيم تا فشارها بر ايران را تشديد کرده و اين کشور را وادار به رعايت کامل تعهدات برجامي کنيم»! آشکارا آنچه بايدن و تيم امنيتي وي در مواجهه با جمهوري اسلامي تدارک ديده‌اند را نمايان مي‌سازد.
از طرفی دیگر همانطور که برما روشن بود و غربگرایان خود را به خواب زده بودند ، طرح بايدن چيزي نيست جز گزينه فشار سياسي منهاي جنگ بود.
.به عبارتي بايدن بدنبال ايجاد اجماع بين‌المللي عليه ايران است، تا به اتفاق همکاران اروپائي خود پرونده ايران را به شوراي امنيت کشانيده و در مسير کاناليزه شده مد نظر خود قرار دهند. بايدن به خوبي مي‌داند که در اين مسير، دورنماي کار بدون همراهي چين و روسيه چيزي جز انسداد نيست.
بايدن اين را هم به خوبي مي‌داند که منطقه پرتنش، نابود کننده اجماع و سناريوي آنان بوده و به همين خاطر است که ادامه رقابت تسليحاتي را بي‌فايده و قراردادهاي ترامپ با کشورهاي عربي را مطلوب نمي‌داند. به عبارتي اکنون اين بايدن است که مي‌خواهد براي اجماع مدنظر خود اعتمادسازي کند.
برنامه بايدن بازگشت به برجام است، درست زماني که ايران به تمامي تعهدات درون برجامي خود عمل کرده باشد و اميدوار است که بتواند از طريق همکاري با چين و روسيه، ايران را متقاعد به بازگشت به نقطه اول نمايند. به زبان ساده چين و روسيه بخشي از طراحي آنان مي‌باشد. البته براي آمريکا اين تازه مقدمه کار است. بخش اصلي طرح زماني آغاز مي‌شود که مسيري براي سرايت و توسعه برجام به حوزه‌هاي امنيت ملي ايران بيابند.

با روشن شدن سیاست برجامی بایدن ، به نظر می‌رسد که غربگرایان ،امیدهای خود را از دست رفته ببینند و احتمالا برای در دست گرفتن دولت آینده دست به اقدامات دیگری بزنند چراکه به اذعان تئورسین های اصلاحات این دوره از انتخابات مهمترین دوره برای آنها است ، و چنانچه این دوره پیروزی حاصل نشود از چرخه سیاسی ایران حذف شده و به تاریخ خواهند پیوست.
از طرفی جبهه انقلابی ضمن هوشیاری و دقت و اجماع سازی مناسب برای معرفی فردی مناسب و بدست آوردن پیروزی در انتخابات سال آینده باید .ضمن خنثی سازی تحریمها و اجرای اقتصاد مقاومتی از اجماع سازی آمریکا برای فشار هوشمندانه به ایران بخصوص،نکذاریم که چین و روسیه در معماری آمریکا در برابر ایران قرار بگیرند .

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

🔹✔️کانال #مکتب_حاج_قاسم✔️

🆔 Eitaa.com/maktab_hajghasem
‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‎‎‎‌

درباره‌ی حسن محمدی

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی تحلیلگر و هادی سیاسی پیگیر روشنگری و مطالبه گری انقلابی

همچنین ببینید

سناریوهای مجمع تشخیص در بررسی لوایح FATF چیست؟

🔴‍ سناریوهای مجمع تشخیص در بررسی لوایح FATF چیست؟ 🔻به‎رغم تلاش‌های کارشناسانه مجمع تشخیص مصلحت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *