سفر مصطفی الکاظمی به عربستان سعودی و امارات متحده عربی

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی
حسن محمدی تحلیلگر سیاسی

#تحلیل

#سفرهای مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به عربستان سعودی و امارات متحده عربی و آینده سیاسی و اقتصادی عراق.

در تحلیل‌های قبلی در خصوص نحوه انتخاب الکاظمی به نخست وزیری و گرایش فکری و سیاسی او و سوابق ایشان مختصر توضیح دادم .
چهارشنبه هفته گذشته جناب مصطفی کاظمی نخست وزیر عراق طی یک سفر کوتاه و یک روزه به عربستان سعودی سفر کرد همانطور که قبلاً هم هم اشاره کردم این سفر بنا بود که حدود یازده ماهه گذشته و در سال ۹۹ انجام شود که بنا به دلایلی از جمله برنامه‌های سفر به ایران آمریکا و مواضع مجلس عراق و به تاخیر افتاد.
در سفری که آقای الکاظمی به عربستان سعودی داشت چندین قرارداد در زمینه‌های مختلف از جمله سیاسی و اقتصادی و امنیتی به به امضا رساندند.
بعد از این که سفر الکاظمی به عربستان پایان یافت بلافاصله ایشان به صورت ناگهانی و احتمالاً بدون برنامه قبلی به امارات متحده عربی نیز سفری داشت.
سفر ایشان به عربستان سعودی و سفر ناگهانی ایشان به امارات متحده عربی بعد از عربستان و آنچه که در عربستان بین ولیعهد عربستان و آقای مصطفی الکاظمی گذشته و منجر به این سفر شده است نکاتی حائز اهمیت است که به حضورتان اعلام می کنم.
همانطور که در بالا هم اشاره کردم در تای الکاظمی بخشی به روابط عراق با کشورهای عربی و ندن کشاندن عراق به سمت کشورهای حاشیه خلیج فارس از برنامه‌ها و سیاست‌های مصطفی الکاظمی است که همانطور که استحضار دارید عراق مرتکب ایجاد اد سه‌گانه‌ای بین کشورهای عراق مصر و اردن شده است و اقدامات و تحرکات زیادی تاکنون در این خصوص انجام داده اند.

عربستان و امارات متحده عربی از نظر الکاظمی دو ستون اصلی کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس هستند.
لذا با سفر ایشان به این کشورها نگرش ایشان به اعراب را بیشتر نمایان تر کرد.
مسئله در اظهارات سرپرست وزارت اطلاع عربستان سعودی در خصوص گرایش دو کشور برای اتحاد بیشتر موضوع بیان شد که با این عنوان عراق می‌بایست به آغوش اعراب بازگردد و ما برای تحقق این منظور دستورالعمل‌هایی داریم.
البته ناگفته نماند منظور از دستورالعمل ها و دستورالعمل های عربستان و یا امارات نیست این دستورالعمل ها برای جذب عراق به اعراب حاشیه خلیج فارس دستورالعملی دیکته شده از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی به این دو کشور یعنی امارات و عربستان است تا منافع سیاسی اقتصادی و امنیتی این دو کشور برآورده شود و امارات و عربستان بیشتر مجری این دستورالعمل ها هستند.
و هم پیمانان آنها از ترس تشکیل یک دولت شیعی در عراق وا هم دارند و برای جلوگیری از تحقق دولت شیعی دست به هر گونه اقدامی خواهند زد تا دولتی با گرایش به این ائتلاف در عراق شکل بگیرد همانطور که در سال های گذشته در جریان نقشه بی سرسازی دولت در عراق کشورهای مذکور در اغتشاشات که نقشی را بر عهده داشتند.
با با توجه به برگزاری انتخابات زودهنگام در مهرماه سال جاری با عجله دولت الکاظمی عملی شدن توافقات اشاره شده در بالا و همچنین بیرون آمدن دولتی غیر شیعی ازدل مجلس در هاله‌ای از ابهام و تقریباً غیر محتمل قرار دارد.
لذا چنانچه دولتی شیعی با گرایش به جبهه مقاومت و جمهوری اسلامی ایران از دل این مجلس بیرون بیاید این توافقات در هاله ای از ابهام قرار گرفته و احتمال عدم اجرای آن ها نیز متصور می باشد چرا که دست برتر با مقاومت و مردم شیعه عراق است که گرایش به جمهوری اسلامی ایران دارند.

#حسن محمدی کارشناس سیاسی

# کانال مکتب حاج قاسم سلیمانی واتساپ👇
https://chat.whatsapp.com/CfrT8BnW3wP6Jln2zlYMMU
🔹✔️کانال #مکتب_حاج_قاسم
ایتا👇👇

🆔 Eitaa.com/maktab_hajghasem

حسن محمدی
حسن محمدی

‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌

درباره‌ی حسن محمدی

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی تحلیلگر و هادی سیاسی پیگیر روشنگری و مطالبه گری انقلابی عدم وابستگی به هیچ حزب و جریان سیاسی پیرو ولایت فقیه

همچنین ببینید

سند راهبردی ۲۵ساله و FATF

5 / 5 ( 5 امتیاز )

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *