رویکرد مشکوک مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق در معرفی کابینه دولت عراق

حسن محمدی

حسن محمدی

#تحلیل رویکرد نخست وزیر جدید عراق

بعد از مخالفت احزاب با رییس جمهوری عراق در خصوص غیر قانونی بودن معرفی الزرفی برای نخست وزیری وتشکیل کابینه دولت عراق و در پی آن کناره گیری الزرفی از این سمت ،احزاب و گروههای مختلف عراق با اتفاق آرا بر معرفی مصطفی الکاظمی رییس پیشین سازمان اطلاعات عراق بعنوان نخست وزیری و تشکیل کابینه، از همان ابتدا نگرانی هایی در خصوص عملکرد و گرایش به سمت آمریکا از سوی وی مطرح بود.

ولی به لحاظ اجماع احزاب شیعی و سنی در معرفی ایشان نشانه هایی از امید در موفقیت معرفی مصطفی الکاظمی را میشد دید .
ولی حالا بعد از مطرح شدن اسامی کابینه پیشنهادی مصطفی الکاظمی در عراق و ابراز مخالفت احزابی همچون الفتح،دولت قانون و سائورون با اسامی پیشنهادی از سوی الکاظمی، تقریبا میشود نتیجه گرفت که نگرانی ها بابت رویکرد آمریکایی الکاظمی قوت گرفته است .

#الکاظمی با معرفی افرادی مثل عدنان الزرفی (فردی که قبلاً با فشار آمریکا برای تشکیل دولت معرفی شده بود و به تلاش گروههای شیعی و فشار به رئیس جمهور ناچار با مناره گیری کرده بود )و همچنین شخصی بنام کاظم السهلانی (از رهبران و فعالین اصلی تظاهرات اکتبر علیه حکومت عراق و مرتبطین با کنسولگری آمریکا در بصره ) بعنوان تیم مذاکره کننده با احزاب شیعه جهت انتخاب وزرا نشان داد که نه تنها مشاوران خود بلکه وزرای خود را نیز از میان افرادی که دوستداران آمریکا بوده و همسوی با آمریکا هستند انتخاب می کند .

#از جمله انتخاب هشام داود برای وزارت فرهنگ ،این فرد از مرتبطین با سفارت فرانسه و خاندان بارزانی است.
یا انتخاب و ابقا فواد حسین به عنوان وزیر امور مالی ،کسی که در توزیع بودجه بین اقلیم کردستان و مناطق شیعه نشین تبعیض فراوانی گذاشت به نفع اقلیم کردستان.
این موارد اشاره شده در بالا و اتهامات ثابت نشده ای که از گذشته وجود داشت از جمله اتهام دست داشتن در ترور سردار شهیدسرافراز سلیمانی و شهید ابومهدی المهندس ،شکها و تردیدها را زیاد و زیادتر میکند.

نتیجه:

چنانچه مصطفی الکاظمی این رویکردها را دنبال کند و بر اساس میل و خواست آمریکا حرکت کند و در انتخاب وزرا و مشاورین از افراد همسو با غرب را برگزیند احتمالا باید منتظر مخالفت احزاب و گروه‌های پرنفوذ و وطن دوست و مخالف آمریکا با ادامه اقدامات وی باشیم که منجر به کناره گیری الکاظمی و معرفی شخص دیگری برای تشکیل کابینه باشیم چیزی که در کشوری مثل عراق مسبوق به سابقه است.
البته تحرکات و شورش‌های چند روز گذشته در لبنان و تحرکات مشکوک در عراق برای برپایی تظاهرات راهم باید نامرتبط با این موضوع ندانیم ،چراکه آمریکا سابقه فشار از راههای مختلف برای به کرسی نشاندن افکار خود را دارد.
حالا با فشار بر الکاظمی و احتمالاً در پی آن فشار بر احزاب و معیشت مردم چنین نقشه ای را در سر می پروراند .

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‎‌

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *