خروج نظامی آمریکا از عربستان سعودی

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی
بعد از شکست‌های پی درپی آمریکا در منطقه که عمده شکست‌های آن از سوی جمهوری اسلامی ایران بوده است .
آمریکا در نبردهای مستقیم و غیر مستقیمی چه سیاسی و چه بخصوص نظامی با ایران داشته است جملگی به شکست مفتضحانه آمریکا منجر گردیده است.
در جنگ‌های نیابتی هم همینطور شکست برای آمریکا بوده حالا در جنگ‌های نیابتی در یمن و یا سوریه و عراق و..

بزرگترین شکست آمریکا هم بعد از ترور ناجوانمردانه سردار حاج قاسم سلیمانی برای آمریکا اتفاق افتاد شکست هم در زمینه فرهنگی و هم به خصوص در زمینه نظامی که سپاه پاسداران در حمله موشکی به پایگاه عین الاسد برای ایالات متحده تحمیل کرد .

بماند تحلیل گرفتن پهبادها و تهدیدهای ناوگان دریایی آمریکا که شکست های دیگر است و تحلیل آن نیاز به زمان طولانی دارد و بنده به همین چند نکته کوتاه و نزدیک بسنده میکنم.

حالا با شرایط بوجود آمده که در بال به آن اشاره کردم و هم خالی شدن پستان گاوهای دلاری سعودی که آمریکا دوشیده و حالا چیزی برای دوشیدن نمانده است آمریکا تصمیم گرفته پاتریوت های خود را از سرزمین رژیم آل سعود خارج کند و به ۷۵سال شراکت آمریکا با عربستان پایان دهد .

در روز‌های اخیر ایالات‌متحده تصمیم به برچیدن سامانه‌های ضدموشکی پاتریوت و کاهش ظرفیت‌های نظامی‌اش در عربستان گرفته است.
رییس جمهوری ایالات متحده با تایید اخبار قطع همکاری ۷۵ ساله و خارج کردن پاتریوت های خود اعلام کرده است که «ما از کشور‌های دیگر محافظت می‌کنیم و دیگر کشور‌ها آن طوری که باید به ما احترام نمی‌گذارند. در برخی موارد حتی آن‌ها از ما خوششان نمی‌آید. آن روز‌ها به پایان رسیده است». از سال ۱۹۴۵ که «ملک عبدالعزیز» بنیانگذار پادشاهی سعودی همراه با «فرانکلین روزولت» رئیس‌جمهور وقت آمریکا پایه‌های شراکت با واشنگتن را طی دیدار مهمی در یک کشتی آمریکایی در کانال سوئز ریختند، تا به امروز روابط دو طرف همیشه گرم و دوستانه بوده است تا اینکه در هفته‌های اخیر محمد بن‌سلمان نوه عبدالعزیز، با اتخاذ یک سیاست نفتی‌ای که به مذاق ترامپ خوش نیامده است، این روابط را پس از ۷۵ سال به «بن‌بست» کشانده است، طوری که برای نخستین بار در روابط دیپلماتیک، ترامپ پشت تلفن با لحن بی‌سابقه‌ای و با فریاد‌های بلند، بن‌سلمان را مورد سرزنش قرار داده و او را تهدید کرده است. اینکه ماجرای اختلافات اخیر ریاض و واشنگتن به سیاست‌های نفتی عربستان بازمی‌گردد، موضوع بحث حاضر نیست. مسئله فراتر از این‌هاست. در حقیقت ریشه و منشأ اصلی اختلافات موجود را باید در دو مسئله مهم جستجو کرد. نخست، سیاست‌های «منفعت‌طلبانه» ترامپ و دوم، «افول» قدرت منطقه‌ای عربستان. روابط آمریکا و عربستان برخلاف دیدگاه‌هایی که این روابط را «استراتژیکی» یا راهبردی تلقی می‌کنند، یک روابط «تاکتیکی» و عمودی، یعنی دستوری و از بالا به پایین است. آمریکا همواره به عربستان به‌مثابه ابزاری برای پیشبرد سیاست‌های منطقه‌ای خود و تأمین آسان و کم‌هزینه منابع انرژی، نگریسته است. کاهش شدید قیمت نفت، ترامپ را به این جمع‌بندی رسانده که عربستان دیگر چیزی برای دوشیدن ندارد. این در حالی است که افول قدرت و جایگاه منطقه‌ای عربستان نیز که ناشی از سیاست‌های نابخردانه و «جنون‌آمیز» بن‌سلمان جوانک و خام است، دولت آمریکا را به این تصمیم رسانده که شرط‌بندی روی اسب بازنده، یک خطاست.

سیاست‌ها و رفتارهای آقای ترامپ در این اواخر در برابر عربستان، بازهم نشان داد که رژیم آمریکا تحت هیچ شرایطی مورد اعتماد نیست؛ همان سخن معروف و خلاف مصالح بشری وینستون چرچیل که می‌گوید «نه کشوری برادر ماست و نه دشمن دائمی ماست. ما برحسب منافعمان باید روابطمان با کشور‌ها را تنظیم کنیم
باز هم باید یاد کنیم از تحلیل مقام معظم رهبری در خصوص قدرت نظامی عربستان و خرید و انباشت سلام های سبک و سنگین با حجم بسیار بالا که فرموده اند ،،(( بنده نگران نیستم
و مطمئن هستم که این سلاح ها به دست حزب الله خواهد افتاد ))

بله بنده هم با اعتقاد و اعتماد به پیام مقام معظم رهبری معتقدم که حزب‌الله و انصار الله یمن بزودی این سلاحها را در دست خواهند گرفت

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی


0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *