حرکت نفتکش ایرانی به ونزوئلا و تحرکات احتمالی آمریکا

حسن محمدی
با توجه به تحریم‌های سنگین آمریکا برای ونزوئلا و همچنین کودتای شکست خورده آمریکا و در ادامه آسیب‌های سنگینی که بر اقتصاد بخصوص صنعت نفت این کشور وارد آمده است منجر به وضعیت اقتصادی بحرانی در ونزوئلا شده است.
قبل از این تحریم ها قیمت بنزین در این کشور تقریبا نزدیک به صفر بود ولی بعد از فشارهای سنگین و تحریم قیمت بنزین به چهار صد. برابر رسیده و نایاب شده است که این امر وضعیت را بحرانی تر کرده است.
ایران با اعزام مهندسان صنعت نفت پالایشگاه های ونزوئلا را به روز رسانی کرده و در قبال آن بجای دلار طلا دریافت کرده این با این روش هم دلار را از چرخه خارج کردیم وهم طلا که چندین برابر دلار ارزش دارد برای مبادله اجرت دریافت کرده ایم.

بعد از خودکفایی در بنزین که در ادامه راه اندازی پالایشگاه ستاره خلیج فارس توسط سپاه داشتیم ضمن خودکفایی در تولید بنزین به یکی از صادرکنندگان بنزین در جهان تبدیل شده ایم.
در ادامه این راه و صادرات بنزین جمهوری اسلامی ایران هفته گذشته اقدام به اعزام پنج نفتکش بزرگ برای صادرات بنزین به ونزوئلا اقدام کرد.
آمریکا نیز برای تحریم و تهدید این نفتکش ها اقدام به اعزام چهار ناو جنگی به همراه دو جنگنده نمود که آیا در ادامه این مسیر آمریکا قادر خواهد بود تهدیدات خود را عملی کند و تحرکات خطرناکی انجام بدهد یا خیر که در ذیل به این احتمال می پردازیم
در مورد حرکت نفتکش های اعزامی ایران به ونزوئلا، آیا تحرکی از طرف آمریکا صورت می گیرد؟

اول :به دلایل زیر احتمال عکس العمل امریکا وجود دارد:
۱⃣ ترامپ نیازمند یک سوژه ای است تا افکار عمومی خود را از شکست های داخلی منحرف کند. توسل به یک بحران امنیتی جدید می تواند، تا انتخابات آینده افکار عمومی مردم امریکا را از معضلات اقتصادی و بهداشتی( متاثر از کرونا) غافل نماید. این موضوع قادر خواهد بود ترامپ را در انتخابات اینده یاری نماید. البته به شرطی که ایران عکس العمل متقابلی نداشته باشد که در این صورت نتیجه عکس خواهد داد.
۲⃣ اعزام نفت کش به ونزوئلا پرستیژ ابرقدرتی امریکا را با چالش مواجه خواهد کرد.

دوم: به دلایل زیر احتمال هر گونه اقدام از سوی آمریکا منتفی است:
۱⃣ به لحاظ حقوق بین الملل اقدام ایران امری خلاف قانون نیست. اقدام امریکا به معنای از بین رفتن کنوانسیون دریاها است که تبعات بعدی را در حوزه سیاسی متوجه دولت امریکا خواهد کرد.
۲⃣ اقدام قبلی ایران در تنبیه انگلیس و خاطره عین الاسد ، محاسبات را در واشنگتن به گونه ای رقم زده که ترسی معتبر از اقدام متقابل ایران در دولت امریکا بوجود اورده است.
۳⃣ موقعیت تنگه هرمز، اشراف ایران بر این تنگه، ظرفیت و توانمندی ایران در پاسخ به تهدیدات باعث ایجاد اقتداری در نظام جمهوری اسلامی گردیده که واشنگتن را از چنین اقدامی منع می کند.
۴⃣ در صورت اقدام موثر و قاطع ایران، امیدهای ترامپ برای پیروزی در انتخابات بر باد خواهد رفت.

#نتیجه: به نظر می رسد هزینه اقدام نظامی علیه نفتکش های ایرانی به مراتب بیشتر باشد.
البته سابقه ایالات متحده نشان داده، که در مواردی بر اساس محاسبات اشتباه، اقداماتی را انجام داده اند که بعدا دچار مشکلات فزاینده شده اند. همانطور که در شهادت سردار سلیمانی محاسباتشان به گونه ی دیگری بود، ولی امری خلاف انتظار آنها رقم خورد.

حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

موقعیت نفتکش های ایرانی در نزدیکی آبهای سرزمینی ونزوئلا

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *