برجام غربی و سند راهبردی شرقی

حسن محمدی
حسن محمدی

#برجام غربی و سند راهبردی شرقی

بعد از امضای سند راهبردی ۲۵ساله بین وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران و وزیر خارجه جمهوری خلق چین در تهران که فروردین سال ۱۴۰۰ ، از سوی معاندین،مختلفین نظام،سلطنت طلبان ،غربگرایان داخلی و سایر دشمنان ،شاهد شایعه پراکنی های بودیم در خصوص عواقب امضای سند و واگذاری جزایر ایرانی به چین و….که این شایعات خبری ،موجی از نارضایتی را در میان گروهی از مردم گردید که به تبع آن شایعات برخی افراد تا آگاه اقدام به تجمع و…کردند و از چین هیولایی ساختند که قصد استعمار ایران را دارد.
در صورتی که واقیعت چیز دیگری است و با اجرایی شدن قرار دادهای اقتصادی ،سیاسی ،فرهنکی ،دریانوردی و امنیتی و …. که ذیل این سند منعقد خواهد شد شکوفایی اقتصادی ، اقتدار جمهوری اسلامی ایران و…شاهد خواهیم بود .
بعد از نشست هفته گذشته 1+4 برجام در وین در خصوص رفع تحریمها و بازگشت آمریکا به برجام بعد از لغو تحریم‌ها ، سخنگوی وزارت خارجه چین گفت: دولت قبلی آمریکا از برجام خارج شد و فشار حداکثری را بر ایران اعمال کرد و این سیاست ریشه تنش‌های پایدار کنونی پیرامون برنامه هسته‌ای ایران است. آمریکا باید بدون قید و شرط به این توافق بازگردد و همه تحریم‌های مربوطه ازجمله تحریم‌های فراسرزمینی علیه طرف‌های ثالث را بردارد. در این صورت، ایران نیز باید متقابلاً پایبندی به برجام را از سرگیرد».
حال چگونه است که چین هم خواستار لغو تحریم‌ها و بازگشت آمریکا به برجام است ؟ به گفته مخالفینی که در بالا به آنها اشاره کردم مگر چین قصد استعمار نداشت ؟
آیا با لغو تحریم‌ها منافع چین در ایران به نظر نمی افتد؟ سند راهبردی به حاشیه نمی‌رود ؟
امیدوارم مخالفین سند راهبردی چشمان خود را کاملا باز کنند و واقعیات را خوب ببینند و عجولانه و ما آگاهانه تصمیم نگیرند.
در پایان باید عرض کنم که سند راهبردی بین ایران و چین سند بر پایه برد-برد است و هر دو طرف منافعی دارند .

#حسن محمدی تحلیلگر و هادی سیاسی

‍‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‎‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌

درباره‌ی حسن محمدی

کارشناس ارشد مدیریت بازرگانی تحلیلگر و هادی سیاسی پیگیر روشنگری و مطالبه گری انقلابی عدم وابستگی به هیچ حزب و جریان سیاسی پیرو ولایت فقیه

همچنین ببینید

“طرحی برای یک رویا” در سومین پژوهش نامه مرکز پژوهش های مجلس

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از روابط عمومی مرکز پژوهش های مجلس، سومین شماره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *